Felkészülés a jövő kihívásaira, a kínai vállalatokkal való együttműködésre

A kínai üzleti kultúráról tartottak workshopot csütörtökön a Böszörményi úti campuson. A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar, a Nagyvállalatok Logisztikai Vezetőinek Klubja, a Business Academy Foundation és az MTA DAB Közgazdaságtudományi Munkabizottsága által szervezett tanácskozáson arról hallhattak a résztvevők, miként érdemes felkészülni a kínai vállalatokkal való együttműködésre.

Az előadásokat megelőzően Erdey László, a DE Gazdaságtudományi Kar nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettese köszöntötte a résztvevőket a maga és a kar dékánja, Fenyves Veronika nevében. Elmondta: a GTK mindig arra törekszik, hogy lehetőség szerint hozzájáruljon az ismeretek terjesztéséhez.

- A nagyvállalatok vezetői, a karunk oktatói és hallgatói számára is kiváló lehetőség ez az esemény. Nem véletlenül emlegetik sokan a Kína-sokk második verzióját, amely a kínai versenyképesség nagyon gyors növekedéséről szól. Az üzletembereknek egyértelmű, készen kell állniuk arra, hogy reagálni tudjanak az új trendekre. Az akadémiai szférában is kiemelt jelentőséggel bírnak a kínai partnerek és a kínai hallgatók. Mi is próbálunk tanulni az ilyen előadásokból, fontos feladatunknak tartjuk, hogy az interkulturális ismereteket átadjuk a diákságnak – fogalmazott Erdey László.

Kozár László, a Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelem Tanszék intézetvezetője, a Business Academy Foundation kurátora elöljáróban megjegyezte: biztos benne, hogy érdekes programot állítottak össze, melyből csak tanulni lehet. Egyszersmind hangsúlyozta: örül, hogy Debrecenbe is el tudták hozni a programot, egyrészt mert a városban igen nagy számban vannak jelen kínai vállalatok, másfelől pedig a Debreceni Egyetem az alma matere, ahol nem csupán tanult, hanem korábban oktatóként is tevékenykedett, így különleges helyet foglal el a szívében az egyetem és a város is.

Szabó Zoltán, a Nagyvállalatok Logisztikai Vezetőinek Klub elnöke a felvezetőben kiemelte: ő maga is több kínai céggel áll kapcsolatban, így számára is egyértelmű, lépést kell tartani az aktuális trendekkel és felkészülni a jövő kihívásaira.

P. Szabó Sándor sinológus előadásában beszélt többek között arról, melyek a kínai üzletkötések esetleges csapdái, minek révén lehet versenyelőnybe kerülni, illetve kommunikációs trükkökről és titkokról is szót ejtett. Takács Zsolt Kína-szakértő a kínaiakkal való üzletkötésről, szerződéskötésről, stratégiákról, taktikákról osztotta meg ismereteit, emellett a vitás helyzetek kezelésére is kitért. 

 

Sajtóközpont