Életet menthet a védőoltás és a szűrés

Magyarországon évente több száz nő halálát okozza a méhnyakrák, pedig a betegség védőoltással és rendszeres szűréssel megelőzhető. Erre hívták fel a figyelmet a szakemberek a január 23-a és 29-e között megrendezett Európai Méhnyakrák Megelőzési Héten. A kampányhoz a Debreceni Egyetem Klinikai Központja is csatlakozott.

Évente több mint ezer új méhnyakrákos esetet regisztrálnak Magyarországon, és 400-500 nő esik áldozatul a betegségnek, pedig a korai stádiumban felismert méhnyakrák teljesen meggyógyítható. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika a betegség diagnosztikájában és kezelésében az ország egyik kiemelkedő intézménye. 

-    A diagnosztizálás a nemzetközi protokolloknak megfelelően zajlik, a legmodernebb képalkotó eszközök, módszerek állnak rendelkezésünkre, amelyek lehetővé teszik a betegség stádiumának legpontosabb meghatározását. Ezen a területen szoros együttműködésben dolgozunk az Orvosi Képalkotó Klinikával. Azon kevés hazai intézmény közé tartozunk, ahol előrehaladott méhnyakrák esetén laparoszkópos eljárással tudunk mintát venni a hasi főverőér melletti nyirokcsomóból, hogy meghatározzuk a daganat kiterjedtségét. Ez a módszer a beteg számára kevésbé megterhelő - ismertette Krasznai Zoárd, a DE KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója. 

A korai stádiumban felfedezett betegség operációval, a daganatos rész kimetszésével gyógyítható. Előrehaladottabb, de még lokalizált betegség esetén pedig bonyolult eljárást, a radikális méheltávolítást, az úgynevezett Wertheim-műtétet alkalmazzák. 

-    Nagyon előrehaladott stádiumú betegég esetén sugárkezelésre van szükség. A rendkívül korszerű és pontos sugárkezeléssel úgy tudunk jó gyógyulási eredményeket elérni, hogy a többi kismedencei szerv sugárterhelése sokkal kisebb, mint a hagyományos eljárásoknál. Ez nagyon szoros együttműködést igényel az Onkoradiológiai Klinika szakembereivel - emelte ki Krasznai Zoárd. 

A méhnyakrákot csaknem 100 százalékban a szexuális úton terjedő humán papillomavírus (HPV) okozza, a férfiaknál pedig kiváltó tényezője lehet például a hímvessző, a végbélnyílás és a középgarat egyes daganatos megbetegedéseinek. A HPV vírus elleni védőoltással a betegségek jelentős része megelőzhető. Az ingyenes vakcinát azok a lányok és fiúk kaphatják meg iskolai kampányoltás keretében, akik betöltötték a 12. életévüket és az általános iskola 7. osztályába járnak. Az iskolai oltást a DE Klinikai Központ Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet munkatársai (DAEFI) végzik. Tapasztalataik szerint a városban átlagon felüli a vakcinát igénylők aránya. 

-    Debrecenben nagyon gondoskodók a szülők, komolyan veszik ezt a lehetőséget. A városi iskolaegészségügyi rendszerben végzett oltások kimagasló országos eredményeket mutatnak. Az idei tanévben összesen több mint 1500 vakcinát adtunk be, a hetedikes lányok 84 százaléka, a fiúknak pedig a 74 százaléka kérte és kapta meg az ingyenes oltást - ismertette Papp Csaba, a DE KK DAEFI igazgatója. 


A szakemberek hangsúlyozzák azonban, hogy az oltás és a rendszeres szűrés együtt jelenti a leghatékonyabb módját a méhnyakrák elleni védekezésnek. Ezért oltás után is szükséges a rendszeres részvétel a méhnyakszűrésen. A január 23-a és 29-e között rendezett Európai Méhnyakrák Megelőzési Héten a szűrés és a HPV elleni védőoltás fontosságára hívták fel a figyelmet.  A hazai programsorozatot idén tizedik alkalommal szervezte meg a Mályvavirág Alapítvány, többek között a DE Klinikai Központ Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet Pósa utcai központjában. A pénteki rendezvényen figyelemfelkeltő gyöngyfűzést szerveztek. A gyöngy a HPV elleni védekezés és a megelőzés szimbóluma. A résztvevők karkötőket fűztek, amelyeket később eljuttatnak az egészségügyi intézmények nőgyógyászati osztályaira, hogy az ott fekvő betegek érezzék, gondolnak rájuk. 

Sajtóközpont - CzA