Egyetemi sikerek az agrár szakkiállításon

A debreceni Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar lovas képzéseinek hallgatói nagy sikerrel mutatkoztak be az ország legnagyobb állattenyésztési seregszemléjének lovas szakmai programjaiban. A tenyészállat-bírálatok során a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézet több lova részesült az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazdasági Napok díjaiban. A kiállításon adták át a Sófalvy Ferenc Vándor-díjat is, amellyel idén a Debreceni Egyetem tudományos főmunkatársát ismerték el.

A XXX. Alföldi Állattenyésztési Kiállításon a lótenyésztés keretében, 7 kiállított kancával önálló lovas programot mutattak be a debreceni Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon másodéves ménesgazda és lótenyésztő mérnök hallgatók.

- A lovakkal a kiképzés egyik meghatározó elemeként kettős futószárazást, talajmunkát demonstráltak. Az ilyen munkának feladata a szársegítségekre való érzékeny reagálás, a ló engedelmességének kifejlesztése, egyben a ló ellazítása, munkavégzésének megkönnyítése. Nemcsak kiegészíti a nyereg alatti munkát, hanem részben megelőzi azt, a fogathajtást pedig egyértelműen előkészíti. A hallgatók képzéséhez magas szinten járul hozzá, mert készség szintjére emeli szárkezelésüket, finomítja a szársegítségek adását. Segíti a ló és a lovas kapcsolatát, nem utolsó sorban a közös munka eredményeként közösségépítő szerepe van. A hallgatók lovasmunkája a szakemberek és a laikusok elismerését is elnyerte – mondta a hirek.unideb.hu-nak Mihók Sándor, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Állattenyésztési Tanszék professor emeritusa.

Mihók Sándor kiemelte: az egyetem hallgatói egy egyes bemutatófogattal is részt vettek a rendezvényen, ezek a lovak a bírálatok során is elismeréseket kaptak.

- A Debreceni Egyetem (DE) Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézet (DTTI) által kiállított Gidran-2 (Titkos) és a Gidran L-4 (Enyicke) nevű kancák megnyerték bírálati osztályukat, majd a Gidran L-4 (Enyicke) fajtachampion díjban részesült. A fiatal lovak osztályában második helyezett a saját tenyésztésű Gidran XXXV-1 (Hajnalfény) nevű ötéves kanca lett – sorolta az Állattenyésztéstani Tanszék professor emeritusa.

A háromnapos rendezvény a DE MÉK lovas képzéseiben részt vevő hallgatók gyakorlati oktatásának meghatározó része. A ménesgazda és a lótenyésztő, lovassportszervező agrármérnök szakokon jelenleg több mint 70 hallgató tanul, a képzés során több mint harmaduk részt vesz ezen a magas szintű gyakorlati képzésen, évente 8-14 hallgató kap ebben aktív szerepet. Mindennapi gyakorlati képzésüket egyébként 20 gidrán kanca támogatja, s az intézményben 25 kanca vesz részt a génmegőrzési programban.

A génmegőrzés területén végzett elkötelezett munkájáért Sófalvy Ferenc Vándor-díjban részesült a szakkiállításon Oláh János, a DE AKIT Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézet tudományos főmunkatársa, igazgató-helyettes, a Kismacsi Állattenyésztési Telep vezetője. A szakmai elismerést a baromfifajok génbanki állományának fenntartásában és tenyésztésében végzett sikeres tevékenységért ítélték oda. A DE AKIT tudományos főmunkatársa jelenleg a gidrán, a cigája, a bronzpulyka, a rézpulyka és a magyar tyúk hét fajtájának génbanki állománya fajtafenntartó munkájáért felelős, valamint a hortobágyi kékesszürke gyöngytyúk és a fekete pulyka felszaporítását irányítja az egyetem tangazdaságában.

Sajtóközpont - ÉE