Akadémiai látogatás az agrárkaron

A Debreceni Egyetemen tartotta akadémikusi zárt ülését a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományok Osztálya. A testület tagjai az ügyrendi megbeszélést követően megismerték a Debreceni Egyetem hosszútávú kutatási és oktatási stratégiáját, kiemelve a debreceni agrárfelsőoktatás és -tudomány helyzetét, illetve jövőképét.

A Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Osztályának Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese mutatta be az intézmény komplex multidiszciplináris oktatási és kutatási struktúráját.

- A Debreceni Egyetem hazánk egyik legnagyobb vidéki tudományos bázisa: az intézmény 24 doktori iskolájában, 73 doktori programban 1096 PhD-hallgató végez kutatási tevékenységet. Az egyetem 2016-2020 között kutatási és fejlesztési feladatokra csaknem 20,2 milliárd forint pályázati támogatást nyert és a szerződéses kutatási tevékenységből befolyt bevétele meghaladta a 3,5 milliárd forintot – mondta Harsányi Endre.

A Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese kiemelte: az intézmény kutatásainak és tudományos tevékenységének meghatározó pillére az egyetem 125 MTA doktora és 25 akadémikusa. Harsányi Endre – bemutatva a debreceni agrárfelsőoktatás rendszerét - beszélt a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) képzésfejlesztéséről is.

- Igyekezünk úgy megújítani a képzéseinket, hogy azok piacképesek legyenek és felkeltsék a fiatalok figyelmét. Ezen elvárások alapján hirdettük meg drónpilóta-képzésünket, valamint a műszaki és informatikai tudományokkal kiegészített, több mint húsz éves kutatásainkra alapozott precíziós mezőgazdasági mérnök képzésünket és ezért dolgozunk most az élelmiszerhigiéniai mérnök és az állategészségügyi mérnök képzések elindításán – jelentette ki a rektorhelyettes.

Stündl László, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi Kar dékánja beszámolt a testület tagjainak arról, hogy a kutatások területén a MÉK a Gazdaságtudományi Kar mellett együttműködik a Műszaki, az Informatikai, az Általános Orvostudományi és a Gyógyszerésztudományi Karral is.

- A debreceni agrárkar kezd piaci szemlélettel is működni. A klasszikus oktatási és kutatási feladatok mellett nagyobb hangsúlyt fektetünk az agrárium igényeire hosszú, rövid és középtávú terveinkben. A kar elmúlt években megvalósított infrastrukturális fejlesztései, a multidiszciplinális kutatási környezet, valamint az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság tevékenysége segíti a debreceni agrárfelsőoktatás sikerét – fejtette ki Stündl László.

A megbeszélésen elhangzott: a tudományos testület üdvözli a Debreceni Egyetem agrárkutatóinak egyebek mellett a növénytermesztés területén elért tudományos eredményeit és számít az újabb kutatási eredményekre.

Sajtóközpont - ÉE