Az immunrendszer kiemelt feladata, hogy folyamatos védelmet biztosítson a betegséget okozó, ártalmas mikroorganizmusokkal szemben, ugyanakkor az immunológiai folyamatok nem megfelelő szabályozása olyan körülményeket teremthet a szervezetben, amelyek autoimmun betegségek kialakulásához vezethetnek.
- Ilyen esetekben a kórosan aktiválódott immunrendszer a szervezet saját molekulái ellen indít immunválaszt és indukálja a normál, egészséges szövetek elpusztítását, amely krónikus szöveti károsodáshoz vezet – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Pázmándi Kitti Linda.
Az autoimmun betegségek jelenleg a népesség mintegy 10 százalékát érintik, és gyakoriságuk egyre nő.
- Végleges gyógymód hiányában a betegek élethosszig tartó kezelést igényelnek, mivel enélkül ezen krónikus kórképek némelyike akár halálos kimenetelű is lehet – hangsúlyozta a szakember.
Az autoimmun betegségek kialakulásának hátterében a genetikai tényezők mellett számos belső, úgynevezett endogén, illetve külső, azaz környezeti faktor is szerepet játszhat, többek között a hormonok, az elhízás, a fertőzések, a normál flóra egyensúlyának felborulása, az egészségtelen táplálkozás, a gyógyszerszármazékok, a mérgező vegyi anyagok vagy a dohányzás.
Az előadáson az érdeklődők betekintést nyerhetnek az autoimmun folyamatok kialakulásának hátterébe, illetve megismerkedhetnek azokkal a tényezőkkel, amelyek fogékonyabbá tehetnek az autoimmun betegségek kialakulására.
Az előadás időpontja: 2024. április 10., szerda 17 óra
Helyszín: Fórum Bevásárlóközpont Libri Könyvesbolt (Debrecen, Csapó u. 30.)
Az előadás Facebook eseménye: https://www.facebook.com/events/1121179052506256?ref=newsfeed
Sajtóközpont - BZs