A gépészet egyszerre a jelen és a jövő tudománya

Szakkiállítás és állásbörze, nemzetközi ISCAME konferencia, valamint a Gépészmérnöki Tanszék múltját bemutató fotókiállítás is várta a résztvevőket a X. Gépészeti Szakmai Napok első napján a Debreceni Egyetem Műszaki Karán. Óriási érdeklődés övezte a csütörtökön kezdődött programot.

Gépészeti Szakkiállítással és Állásbörzével vette kezdetét csütörtökön a Debreceni Egyetem Műszaki Karán (DE MK) a háromnapos X. Gépészeti Szakmai Napok. A kar Aulájában 34 nagyvállalat várta a műszaki tanulmányokat folytató egyetemi hallgatókat, középiskolásokat, vállalati és felsőoktatási szakembereket. A cégek a standoknál bemutatták tevékenységüket, termékeiket, ismertették gyakornoki programjaikat, szakdolgozat- és diplomamunka-témáikat, illetve állásajánlatokkal is készültek.

A Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese a megnyitón kiemelte: a Műszaki Kar az intézmény egyik legdinamikusabban fejlődő kara. Nemcsak az egyetem, hanem Debrecen is látványosan fejlődött az utóbbi időben.

- A városban települt cégek közül számos jelen van most ezen a rendezvényen. Remélem, hogy a kiállítók megtalálják azokat a hallgatókat, akikre munkavállalóként szükségük lesz, a hallgatók pedig ráakadnak a nekik megfelelő lehetőségekre. Ehhez a Debreceni Egyetem nemzetközi szinten is kiemelkedő ismereteket biztosít – fogalmazott Csernoch László.

A DE MK Gépészmérnöki Tanszék 30 duális partnervállalatának többsége szintén képviseltette magát a programon, illetve azon cégek is, melyeknek ipari megbízásokat teljesít a Gépészmérnöki Tanszék a megújult laboratóriumaiban.

A Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerint Debrecenre komoly fejlődés vár a közeljövőben, melynek fontos oszlopai lesznek az egyetem mérnöki, műszaki képzései.

- A térségünkbe újonnan érkezett cégek abban a reményben jöttek ide, hogy megfelelő mennyiségben és minőségben áll rendelkezésre munkaerő. A diplomások munkanélküliségi rátája Magyarországon most négy százalék, a szakképzettséggel rendelkezőké nyolc-kilenc százalék, azok között, akik pedig még ezzel sem bírnak, húsz százalék az arány. A tudást tehát a változó világhoz kell igazítani – vélekedett a Gépészeti Szakkiállítás és Állásbörze megnyitóján Czomba Sándor.


A Gépészeti Szakmai Napok másik rendezvénye, a háromnapos, angol nyelvű ISCAME - 10th International Scientific Conference on Advances in Mechanical Engineering konferencia délután kezdődött. A tanácskozásra 16 országból csaknem 250-en érkeztek, akik 138 előadást és 40 posztert követhetnek figyelemmel.

A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszék vezetője ismertette: a tanácskozás fő célja, hogy találkozási lehetőséget biztosítson a gépészmérnöki kutatásokkal, fejlesztésekkel foglalkozó tudósoknak és az ipari körökben dolgozó mérnököknek, gyakorlati szakembereknek, hogy bemutassák egymásnak munkáikat, illetve megosszák tapasztalataikat.


A rendezvényen képviseltette magát az összes meghatározó magyar felsőoktatási intézmény, ahol gépészmérnöki képzés folyik. A résztvevők 15 szekcióban az anyagtudománytól kezdve a mechanikán, gyártástudományon keresztül az áramlástanig mutatták be legújabb kutatási eredményeiket.

- A korábbi konferenciáknak köszönhetően olyan neves külföldi társintézményekkel tudtunk kutatási kapcsolatokat kialakítani, mint a belgrádi, az újvidéki és a linzi egyetem, valamint a német Helmholtz Intézet. Fontosnak tarjuk, hogy a cégek igényeinek való megfelelés érdekében is folyamatosan fejlesszük oktatásunkat. Az elmúlt időben több vállalati labor jött létre a Gépészmérnöki Tanszéken. Két hete például az Engel-Hungária támogatásával egy több tízmillió forintot érő fröccsöntő gépet kaptunk, illetve a következő hetekben fogjuk kialakítani a Krones géptervezési labort – ismertette Mankovits Tamás.

A tanszékvezető kijelentette: nagyon jól választottak azok, akik a DE gépészmérnöki képzésére jelentkeztek, mert ezzel a diplomával nemcsak a gépiparban, hanem a mezőgazdaságban, az élelmiszer-, az energetikai és a járműiparban egyaránt meg tudják állni a helyüket.  

A Gépészeti Szakmai Napok kísérőrendezvényeként a Műszaki Kar Könyvtárában (H)őskorunk, a Gépészmérnöki Tanszék múltja képekben címmel a tanszék 50 éves történetét bemutató fotókiállítást is nyitottak.


Sajtóközpont - OCs