Épületgépészeti újdonságokat tanulmányoztak

A klíma- és szellőzéstechnika legújabb megoldásaival ismerkedtek a Debreceni Egyetem Műszaki Karának épületgépész hallgatói kedden a Fenntartható Épületenergetikai Információs Központban. A roadshow-n láthattak például oldalfalra szerelhető sterilszűrős anemosztátot, illetve labortechnikai szabályozó mintát is.

A Debreceni Egyetem Műszaki Kar (DE MK) Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszéke kiemelt feladatának tekinti ipari kapcsolatai fenntartását, fejlesztését annak érdekében, hogy a mintegy 150 hallgató naprakész információkhoz jusson. Ennek jegyében csatlakozott a tanszék a klíma- és szellőzéstechnikával foglalkozó osztrák Trox magyar leányvállalatának debreceni roadshow-jához. 

A helyszín az egyetem Kassai úti campusán 2013 óta működő, csaknem nulla energiaigényű, elsősorban oktatási és kutatási célokat szolgáló Fenntartható Épületenergetikai Információs Központ volt.

A rendezvényen a hallgatók egyebek mellett olyan újdonságokat láttak, mint például a korszerű tűzvédelmi csappantyúk, füstgázvezérlő zsalu, egy labortechnikai szabályozó minta, az új moduláris rácsból egy-egy darab, oldalfalra szerelhető sterilszűrős anemosztát, Airnamic anemosztát, egy axiálventilátor, valamint néhány résbefúvó az új PL sorozatból.

- Olyan mérnököket képzünk, akik jól ismerik egy létesítmény megalkotásának, élettartamának összes fázisát, beleértve a létesítést, a beüzemelést, a fenntartást, az üzemeltetést és a felújítást. A piaci igényeknek megfelelően hallgatóinktól azt várjuk el, hogy széles spektrumú ismeretekkel rendelkezzenek az épületrendszerekről, azok egyes elemeiről és úgy tudják kezelni a létesítményt, mint egy kiterjedt, integrált rendszert – fogalmazott a hírek.unideb.hu-nak a DE MK Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék docense.  

Csáky Imre hozzátette: a tanszék a szakma több mint harminc cégével működik együtt, a vállalatok előadásokkal, szakdolgozati témákkal, szakdolgozat-díjakkal, termékekkel, szakképzési támogatással járulnak hozzá az oktatáshoz. Ezek közzé tartozik a Trox is, amely a Műszaki Kar Ótemető utcai épületében egy gyakorlatok végzésére alkalmas labor felszerelését is segítette. 

- A napjainkat jellemző, fenntarthatósággal kapcsolatos problémák miatt az épületgépészet szerepe felértékelődött. Az ezzel foglalkozó szakemberek egyre nagyobb figyelmet fordítanak egyebek mellett a korszerű fűtési, lég-, illetve klímatechnikai technológiák kifejlesztésére, a napelemek és a hőszivattyúk hatékonyságának javítására. A szakemberutánpótlás biztosítása érdekében ezeket az újdonságokat az egyetemi oktatásba is be kell építeni – hangsúlyozta az Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék docense.


Sajtóközpont – OCs