A tumorsejtek elleni immunválaszokról, a tumorok immunvédekezést elkerülő mechanizmusairól és az immunterápiákról hallhattak a középiskolások a keddi rendezvényen. A Debreceni Egyetem szakemberei többek között a bőrgyógyászati daganatok esetében jelenleg alkalmazott immunterápia eredményességéről, illetve a kezelések jövőbeli lehetőségeiről tartottak ismeretterjesztő előadásokat.
- A legújabb tudományos vívmányok eredményeként a bőrgyógyászati tumorok bizonyos formáinál a nehezen gyógyítható esetekben is valósággá vált a betegség gyógyulása, a rákmentesség, míg más tumorformáknál a hosszútávú túlélés. Ez hatalmas előrelépés és a betegeink számára nagy változás az életminőség és az élethossz tekintetében is – mondta a hirek.unideb.hu-nak Gáspár Krisztián, a Debreceni Egyetem ÁOK Bőrgyógyászati Tanszék egyetemi docense.
A rák elleni immunterápia: lehetőségek és korlátok című előadás-sorozatot a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat részeként rendezték meg a Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában. Az eseményt többek között a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Tanszéke, valamint az Immunológiai Intézet szervezte.
- Korábban csak tavasszal, az immunológia napjához kapcsolódóan szerveztünk ilyen előadásokat, de olyan kedvező visszajelzéseket kaptunk, hogy idén második alkalommal is megszerveztük ezt az ismeretterjesztő programot. A tumorok kezelésének lehetőségei az elmúlt években örvendetes módon bővültek. Ezt az tette lehetővé, hogy egyre többet tudunk azokról a "trükkökről", amelyek segítségével a ráksejtek el tudják kerülni az immunrendszer felismerő és védekező mechanizmusait. A megszerzett új ismeretek alapján az immunterápiás eljárásokban a rákos beteg saját immunrendszerét segítjük abban, hogy felismerje az elpusztítandó tumorsejteket, több tumorellenes sejtet hozzon létre, és azokat hosszabb ideig és hatékonyabban tudja használni. Sőt ma már arra is lehetőség van, hogy az immunsejteket a szervezeten kívül, in vitro, felturbózva, majd a betegbe visszaadva segítsük a gyógyulás folyamatát – ismertette Bácsi Attila, a Debreceni Egyetem ÁOK Immunológiai Intézet egyetemi tanára.
A Debreceni Egyetem szakemberei az ismeretterjesztő előadásokkal szeretnének segíteni a fiataloknak, hogy könnyebben eligazodjanak a daganatos betegségekkel kapcsolatos hatalmas mennyiségű információ között. A rendezvény másik célja az volt, hogy a pályaválasztás előtt álló diákok bepillanthassanak a Debreceni Egyetemen zajló gyógyító- és kutatómunkába, és tájékozódjanak a képzési lehetőségekről. A keddi rendezvényen több mint száz debreceni középiskolás vett részt.
Sajtóközpont - CzA