Az ERN EURACAN ritka felnőttkori daganatos megbetegedésekben szenvedő betegeket köt össze egészségügyi központokkal az Európai Unióban és elkötelezett a ritka ráktípusokra szakosodni kívánó szakemberek következő generációinak oktatása, valamint képzése iránt. A szervezet által indított professzori program keretében látogatott Budapestre Rene Bernards, a világhírű onkológus kutató az Országos Onkológiai Intézetben tartott előadást.
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) Kiválósági PhD Ösztöndíjával elismert fiatal kutatók személyesen találkozhattak a professzorral, megismerhették legfrissebb tudományos eredményeit, a kivételes kutatási, innovációs és publikációs tevékenységgel bíró szakember a kutatói életpályával kapcsolatos tapasztalatait osztotta meg velük. A GTIDEA Kiválósági PhD-ösztöndíjas fiatal kutatók és a két vendégprofesszor betekintést nyerhetett Nagy Péter professzor vezetésével a Molekuláris Immunológia és Toxikológia Osztály, a Molekuláris Genetikai Osztály, a Kísérletes Farmakológiai Osztály, valamint a CyberKnife részleg tevékenységébe is.
Nagy Péter, az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója, a GTIDEA kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke a hirek.unideb.hu érdeklődésére elmondta: a Debreceni Egyetem kiválóságai sokat profitálhattak a találkozóból, hiszen egy világsztár kutatóval beszélhettek, valamint az onkológia legújabb trendjeit és technológiai fejlesztéseit is megismerhették.
- A világ egyik vezető komprehenzív onkológiai központja, a Holland Onkológiai Intézet egyik legkiemelkedőbb kutatója látogatott el hozzánk, aki egyben az Amerikai Tudományos Akadémia tagja is. Nevéhez több, már forgalomban levő gyógyszer fűződik és az eddigi tudományos életpályájáról tartott prezentációt. A Debreceni Egyetem kiválóságai Rene Bernards mellett Tompa Péter professzor, a Flandriai Biotechnológiai Intézet korábbi igazgatójának társaságában járhatták be az Országos Onkológiai Intézet laboratóriumait és személyes hangú beszélgetésen vehettek részt. Nagyon hasznos volt számukra ez az alkalom, hiszen híres és nemzetközileg is elismert professzoroktól kaphattak első kézből karriertanácsokat és szerezhettek tőlük inspirációt a tudományos életpályájukhoz. Emellett az intézet kutatási tevékenységeiről is hallhattak, gyakorlatilag átfogó képet kaptak az onkológia világáról – tette hozzá Nagy Péter.
A Debreceni Egyetemről öt doktorandusz vehetett részt a programon. Egyikük, Kovács Patrik kutatóorvos szerint lenyűgöző volt látni az egyes laborok és a klinikák közötti kollaborációt, valamint hallani a holland professzor motiváló előadását.
- Példaértékű az intézetben folyó munka, hiszen kiemelkedően koordinált módon működnek az ottani laborok, szervesen kapcsolódnak a klinikumhoz és folyamatosan segítik a klinikai szakemberek tevékenységét. Olyan új műszereket ismerhettünk meg, amiket eddig nem láttunk. Bernards professzor rendkívüli problémamegoldó gondolkodásmóddal rendelkezik, megfogott az általa képviselt kutatói szemlélet, mely maximálisan előremutató és azt sugallja, hogy nem szabad a szokatlan ötleteteket csírájában elfojtani, sokkal inkább tovább kell azokat fejleszteni ¬– fogalmazott a hallgató.
A látogatás során az egyetemi kiválóságok bejárták az intézet laborjait és az Országos Onkológiai Intézet Sugárterápiás Központjában Jánváry Zsolt Levente, a CyberKnife részleg vezetője bemutatta az intézetben működő korszerű CyberKnife eszközt, valamint kérdéseket tehettek fel a hallgatók a speciális sugárterápiás technikákról, a Cyberknife alkalmazási területeiről.
Sajtóközpont - BZ
A világhírű onkológus kutató, Rene Bernards munkásságával ismerkedhettek meg, valamint a kutatói életpályával kapcsolatos tapasztalataival gazdagodhattak a GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjával elismert doktorandusz hallgatók. Bernards professzor az EURACAN nemzetközi szervezet által koordinált program keretében, az Országos Onkológiai Intézetben tett látogatása során a fiatal tudósok az onkológia legújabb eredményeiről és kutatási irányairól is tájékozódhattak.