A valaha volt legjobb Európai Egyetemi Játékokat rendezte Magyarország

Harminchét ország négyszázhuszonnyolc egyeteméről csaknem ötezer résztvevő érkezett a Debrecen-Miskolc rendezte 2024-es Európai Egyetemi Játékokra. Felejthetetlen élmények, izgalmas mérkőzések, csodálatos hangulat – ezek jellemezték az eseményt mindkét helyszínen.

Debrecen és Miskolc 2018-ban nyerte el a 2024-es Európai Egyetemi Játékok megrendezésének jogát. A szervezőbizottság előtt nem kisebb feladat tornyosult, mint Magyarország valaha volt legnagyobb multisportrendezvényének lebonyolítása. A háttérmunkálatok a győztes pályázattal el is kezdődtek: körülbelül ezren dolgoztak azon, hogy hat évvel később, július 10-én minden készen álljon a rajtra.

A sportolók és a stábok fogadása már önmagában jelentős kihívás elé állította a házigazdákat, hiszen a két helyszínre csaknem ötezren érkeztek. Ez összesen nagyjából negyvenötezer vendégéjszakát jelentett, elmondható, hogy a szállásadók maximálisan kielégítették az igényeket. A versenyzők szállítását több mint nyolcszáz transzferjárat végezte óramű-pontossággal, míg a konyhákon körülbelül kétszázan készítettek hozzávetőlegesen százhatvanötezer adag ételt.

A tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a versenyek az előzetes terveknek megfelelően alakultak. Tizennyolc sportágban mintegy háromezernyolcszáz egyetemista mérte össze tudását az „öreg kontinens” harminchat nemzetét képviselve. A tornák történéseit ezerkétszáz fős stáb követte figyelemmel a háttérből – külön kiemelendő a megközelítőleg kilencszázas létszámú önkéntescsapat áldozatos tevékenysége.

A küzdelmekről nagyságrendileg tizenötezer fénykép és több mint nyolcvan videó született, az online térben közzétett tartalmak pedig 21 milliós elérést, 100 ezer fölötti reakciót és a közösségi platformokon összesen több mint 20 ezer követőt és feliratkozót generáltak. A két hét alatt csaknem négyszázötven összecsapást közvetítettek élőben a szervezők a hivatalos Youtube-csatornán és több száz médiamegjelenés látott napvilágot az eseményről.

A 2024-es EUG nem csupán a pályákon, hanem azokon kívül is teljes mértékben a hallgatókról szólt: a rendezvényt különböző szakmai, edukációs, valamint szórakoztató programok kísérték. A különböző országokból hazánkba érkezett atléták egy komplett, interkulturális élménycsomagot kaptak az Európai Egyetemi Játékoktól, Debrecen és Miskolc is kiváló terepnek bizonyult az új ismeretségekhez, barátságokhoz.

A rendezvény záróünnepsége is méltó volt a játékok nívójához: a résztvevők Kelet-Magyarország legnagyobb zenei fesztiválján, a debreceni Campus Fesztiválon kétezernél is többen búcsúztak a viadaltól.

Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora a szerdai záróünnepségen az esemény varázslatos hangulatáról beszélt.

- A rendezvény szlogenje is hirdeti, az EUG nem csupán a sportról, hanem az önfeledt boldogságról is szól. Az elmúlt több mint két hétben csak mosolygós arcokat láttam – emelte ki Szilvássy Zoltán.

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter az esemény közösségkovácsoló erejét hangsúlyozta.

- Az Európai Egyetemi Játékokon a sportsikerek és a kiváló teljesítmények mellett életre szóló barátságok és országhatárokon átívelő hidak épültek. Magyarország egyetemista sportolói nagyszerűen teljesítettek, az összesített éremtáblázat élén végeztek 16 aranyéremmel, amire különösen büszkék lehetünk – mondta a miniszter.

Adam Roczek, az EUSA elnöke megelégedettséggel összegezte az elmúlt két hetet.

- Szívből remélem, hogy az EUG-n szerzett tapasztalatok nem csak a pályákon, de az életben is a sportolók javát szolgálják majd. Köszönetemet fejezem ki a szervezőbizottság áldozatos munkájáért, bátran kijelenthetem, hogy az eddigi legjobb Európai Egyetemi Játékokon vagyunk túl – jelentette ki Adam Roczek.

A záróbeszédek után Mocsai Lajos, a MEFS elnöke átadta a rendezvény zászlaját a következő, 2026-os játékok (Salerno) szervezőinek.

Az esemény megrendezése, illetve annak eredményes megvalósítása óriási fegyvertény és kétségkívül hatalmas mérföldkő a magyar egyetemi sport életében, aminek kiemelt fontossága van a jövő nemzedékeinek fejlődésében. Ugyanis a sport és a felsőoktatás kettősének nem csak az egészséges életmód, a sokrétű karrierút és a nemzetközi kapcsolatok kialakítása az elsődleges előnye, de a legjobb módszerek egyike a közösségépítésre.

Sajtóközpont - PKZs