Szakemberek szerint az életmódváltás egyik legjobb időpontja az ősz, ennek több jótékony hatása is van. A mozgásformák közül leginkább javasolt a rezisztencia edzés és a kardiovaszkuláris edzés, valamint ezek kombinációja, amelyet minden mozgással töltött napon érdemes alkalmazni.
- Rezisztencia edzésnek nevezzük azt a mozgásformát, amikor ellenállással szemben dolgozunk, tehát vagy a saját testsúlyunkat mozgatjuk, vagy különböző eszközöket: súlyokat, kézisúlyzókat, gumikötelet, esetleg valamilyen ellenállást adó gépet, például fitneszgépet használunk – magyarázza Balogh Tamás.
Az UniFit igazgatója kifejtette, hogy ezek azért nagyon jók, mert az őszi-téli hónapokban jobban „beszorulunk” a zárthelyi sportokra, így a szervezet továbbra is jól tud adaptálódni, alkalmazkodni ehhez a fajta terheléshez.
- Ilyenkor nagyobb egy kicsit a kalóriabevitel, több energiát tárol a szervezet, tehát továbbra is jól tudunk a vázizomrendszerre hatással lenni. Ezzel továbbra is fejlődni tudunk a nyarat követően – véli a szakember.
Balogh Tamás szerint a másik fontos mozgásforma, a kardiovaszkuláris edzés, amelynél lényegében mindegy, hogy az év melyik szakában folytatjuk. A nyári hónapokban azért kellemesebb, mert a szabadban tudjuk végezni a friss levegőn. A téli hónapokban, beltéren viszont kardio eszközöket hívhatunk segítségül. Utóbbiak azért előnyösebbek, mert kíméletesebbek az ízületekkel szemben a hidegebb hónapokban.
- Aki most dönt életmódváltás mellett és edzeni kezd, annak nem feltétlenül erős még a vázizomrendszere. Az ő ízületeiknek kíméletesebb terhelést adnak a kardiogépek, és mire eljön a tavasz, a nyár, addigra rendelkezni fognak egy olyan ízületi stabilitással, amivel már kinn a szabadban, akár rekortánon, akár más talajon kicsit stabilabban fogják tudni végezni a gyaloglást, a futást, tehát a ciklikus mozgásokat – mutat rá a szakember.
Köztudott, hogy télen jobban tartalékol a szervezet, tehát a téli hideg miatt nagyobb a zsírfelhalmozás a szervezetben. Ha tehát az alakformálást vesszük alapul, az őszi életmódváltásnak pszichológiai előnyei is vannak. Ha ilyenkor kezdünk mozogni, sokkal jobban karban tudjuk tartani a többlet kalóriabevitelt, ezzel együtt pedig a zsírfelhalmozást is. Tudjuk tartani a testsúlyunkat, izomzatban fejlődhetünk, ezért sokkal vitálisabbak, egészségesebbek leszünk, jobb testkontúr alakulhat ki. Mindemellett pedig nem kell kampányszerű fogyásba kezdeni a tavaszi hónapokban, ami tudjuk, hogy nem egészséges. A szakember szerint hat hónap alatt nagyon jó eredményeket lehet elérni.
Az UniFit nyáron is aktív volt: nagy szakmai támogatást nyújtott az EUG-n résztvevő sportolóknak, hiszen díjtalan edzéslehetőséget biztosított nekik a játékok ideje alatt. Nagy örömükre szolgált, hogy csaknem kétszáz sportoló is igénybe vette az UniFit sportszolgáltatásait, legfőképpen a versenyek közötti kondíciójuk megőrzése, fejlesztése érdekében. Az EUG szervezőbizottsága ezért nemrég emlékplakettel ismerte el a fitneszközpontot.
Az UniFit továbbá a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézet és Balogh László igazgató szakmai támogatásával 2024-2025-ös tanév kezdetén is fitnesz és rekreációs mozgásprogramokat kínált az egyetemi hallgatók számára korlátozott létszámban. Az egyetemi testnevelés minden évben nagyszerű lehetőség a hallgatóknak, hiszen ez a kötelező mozgás (ami az ő javukat szolgálja), az UniFitben sokkal kötetlenebb formában kivitelezhető. A hallgatók szabadon választhatnak időpontot. Reggel 6-tól este 10-ig kényelmesen az órarendjükhöz tudják igazítani az edzést, és akár hétvégén is mozoghatnak, tehát a mozgás szabadságát adja meg az itt elvégzett egyetemi testnevelés. Mivel számos mozgásformából tudnak választani, ez szintén egy választási szabadságot ad a debreceni egyetemisták számára az UniFit Fitness & Gym Centerben.
Sajtóközpont - PKZs