Történelmi mérföldkő a Zeneművészeti Kar diplomaosztóján

Összesen nyolcvanhét hallgató vehette át diplomáját a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar oklevélátadó ünnepségén a Főépület Aulájában szombaton. A végzősök között most először kaptak diplomát a Könnyűzenei Intézet kortárs könnyűzene alapképzési szak hallgatói, akik ezzel az ország első okleveles könnyűzenészei lettek.

Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora köszöntőjében méltatta a hallgatók kitartását, elhivatottságát és tehetségét, a zene és a művészet iránti alázatát, valamint kiemelte azt is, hogy az idei diplomaosztó egy különleges alkalom, hiszen most először vehették át okleveleiket a kortárs könnyűzene alapképzési szak végzős hallgatói is.

- Különféle érzések kavaroghatnak ilyenkor a fiatalokban, hiszen egyszerre jelenik meg bennük a megszerzett diploma feletti büszkeség, az egyetemi élet lezárásával járó érzelmek, az önmaguk fejlődésébe, az intézmény és az egyetemi közösség gyarapodása érdekében végzett sokéves kitartó munka emlékei és eredményei. Ez az egyik legfontosabb mérföldkő az életükben, a diplomák átadásával egyúttal okleveles tanárokká, művészekké válnak. A diplomaszerzés egy történet lezárása, de egyben valaminek a kezdete is. Annak a bizonyítéka, hogy a tehetség találkozott a tudással. A fiatalok olyan pályát választottak hivatásuknak, mely kontinenseken átívelve generációkat köt össze. A mostani diplomaosztó azért is ünnep, mert a Zeneművészeti Kar komolyzenész hallgatói mellett a könnyűzenészek is átvehetik diplomájukat, ezzel a Debreceni Egyetem életében történelmi jelentőségű fordulópont részeseivé válnak. Nagyon hosszú út vezetett odáig, hogy a könnyűzenei alkotás, előadás és tudás ugyanazzal az intézményi háttérrel, alap- és mesterfokon is képzéssel jelenjen meg a magyar felsőoktatásban. Hálás vagyok azoknak a szakembereknek, akik tudásukkal és munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy az első diplomákat ezen a területen is kiadhassuk – fogalmazott a rektor.

Lakatos Péter, a Zeneművészeti Kar dékánja összefoglalta az elmúlt tanév eredményeit és felvázolta a jövő legfontosabb feladatait. A kari vezető megemlítette a szakmailag kiemelkedő színvonalú diplomakoncertek sorát, valamint az első évfolyamos könnyűzenészek diplomaszerzésének fontosságát is.

-  Ez a nap nem csak diplomaosztó, hanem egy olyan tanévzáró, amikor az elmúlt tanévben történtekről is megemlékezünk, összegezzük mindazokat az eredményeket, melyeket hallgatóink és oktatóin elértek. Nagy öröm a kar számára, hogy növendékeink sok hazai és nemzetközi versenyen vettek részt, ráadásul a megmérettetések nagy részének a Zeneművészeti Kar adott otthont. A hallgatók kiválóan szerepeltek, számos első helyezés mellett szinte mindig dobogóra állhattak. Kiválóan teljesítettek énekeseink, a Varázsfuvola különleges keresztmetszetét adták elő a Csokonai Nemzeti Színházban, a kórusunk fontos nemzetközi tapasztalatokat gyűjtött, de a szimfonikus zenekarunknak is nagyon mozgalmas, sikeres éve volt. Elkészült a kar új közösségi tere, tervezzük a Liszt terem korszerűsítését és új tanári szállások kialakítását épületünk kilencedik emeletén. Összességében intenzív, sok eseménnyel, örömmel, küzdelemmel és sikerrel tarkított tanévet tudhatunk magunk mögött – tette hozzá a kari vezető.

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán a 2025/2026-os tanévében nappali és levelező tagozaton összesen 70 jelölt tett eleget az oklevélkiadás feltételeinek, valamint a Debreceni Egyetem Kortárs Könnyűzenei Intézet kortárs könnyűzene alapképzési szakán tizenheten vehették át oklevelüket. 

Az eseményen elhangzott: a Könnyűzenei Intézet feladata, hogy a könnyűzenét ne csupán szórakoztató műfajként, hanem kulturális és gazdasági értékként kezelje, tehetségeket támogasson, tudást közvetítsen, megőrizze a könnyűzene örökségét.

A legtöbben, tizennyolcan klasszikus hangszerművész mesterképzési szakon, a könnyűzenészek közül pedig az énekes képzésben végeztek, utóbbi szakon összesen heten. Mindemellett a Zeneművészeti Kar gyakorló énekes színpadi előadóművészet részismereti képzésen kilenc hallgató tett eleget a tanúsítványkiadás feltételeinek.

Az eseményen kitüntetéseket is átadtak, a Debreceni Egyetem Kiváló Hallgatója kitüntetést Bodnár Boglárka Lili zenetanár osztatlan képzési szak furulyatanár szakirányos hallgatója kapta, az Alma Mater Emlékérem kitüntetésben Varga Krisztián, a kortárs könnyűzene alapképzési szak könnyűzenei billentyűs hangszerek szakirányos hallgatója részesült, a Hallgatói Önkormányzatának elismerő oklevelét a Weiner Leó Kollégium Kulturális Bizottságának korábbi elnöke, Bánszki Réka zeneművésztanár mesterképzési szak fuvolaművész-tanár szakirányos hallgató vehette át. A Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Program oklevelét idén a kar tíz hallgatója kapta meg.

A diplomaosztó ünnepség közönsége két zeneszámot is hallhatott. Elsőként Sipos Tamás előadó-művészet alapképzési szakon klasszikus harsona szakirányos hallgató, valamint Richter Edit művésztanár L. Gröndahl: Concerto harsonára II. I. tételét adta elő, majd Jenei Ádám könnyűzenei gitár-, Varga Krisztián könnyűzenei billentyűs hangszerek- és Péter Kitti könnyűzenei ének szakirányos hallgatók Lerch István és László Attila Nézz az ég felé című dalát játszották.


Sajtóközpont - BZ
Last update: 2026. 06. 22. 11:09