A szakmaspecifikus őrző olyan akut és krónikus légzési elégtelenségben szenvedő betegek ellátására szolgál, akik nem szorulnak intenzív osztályos felügyeletre, ugyanakkor állapotuk megköveteli a folyamatos többparaméteres monitorozás melletti felügyeletet és akár a gépi légzéstámogatást is.
- A krónikus obstruktív tüdőbetegek akut állapotrosszabbodása (COPD exacerbáció) esetén gyakran szükségessé válik az ilyen szintű ellátás, amely azért is nagy jelentőségű, mert ezek a betegek általában idősebbek és több társbetegségben is szenvednek. A légúti fertőzések szezonjában megszaporodik a súlyos légúti betegségek száma, és akár fiatalok is súlyos állapotba kerülhetnek. Ezekben az esetekben is nagy segítség lesz az őrző részleg adta lehetőségek kiaknázása – mondta a hirek.unideb.hu-nak Horváth Ildikó egyetemi tanár, a DE Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinika igazgatója.
A részleg kialakításával tehermentesíthetik az intenzív osztályt és a speciális ellátásnak köszönhetően csökkenhet a légzési elégtelenségben szenvedő betegek kezelési ideje. A mintegy 300 millió forint értékű fejlesztés keretében a részleget korszerű lélegeztető-gépekkel, betegőrző monitorokkal, gyógyszeradagolókkal, modern ágyakkal szerelték fel. Az új egységet a napokban a Klinikai Központ vezetősége is megtekintette.
- Az ország egyik legjobban felszerelt Tüdőgyógyászati Klinikája működik a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában. Ezt szeretnénk tovább erősíteni a mostani beruházással is, amely jelentősen hozzájárulhat az intézmény töretlen szakmai fejlődéséhez, ezzel segítve a betegek színvonalas ellátását – hangsúlyozta Szabó Zoltán rektorhelyettes, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke.
A professzor hozzátette: a fejlesztések nemcsak a klinikai betegellátást segítik, hanem az oktatás és a kutatás további fejlődését is nagymértékben szolgálják majd.
Az új betegőrző részleg összesen hat ággyal 2025 januárjától kezdi meg működését.
Sajtóközpont - CzA