A megmérettetésre rekordszámú, több mint ezer jelentkezés érkezett, a háromfordulós verseny döntőit négy városban, Budapesten, Debrecenben, Pécsen és Szegeden rendezték.
- Egy idegen nyelv elsajátításáért folyamatosan dolgozni kell, de megéri a befektetett munka, hiszen a megszerzett tudást nem csupán az iskolapadban lehet hasznosítani, hanem akár a későbbi felsőfokú tanulmányok során, a nagyvilág megismerésében és a munkaerőpiacon is – mondta megnyitójában Horváth Andrea, a DE BTK Germanisztikai Intézet igazgatója.
A Deutsche Telekom IT Solutions hat éve indította nyelvi versenyét, amelynek kezdetektől partnere a Debreceni Egyetem.
- A cég az országban négy telephelyen működve mintegy 5600 főt foglalkoztat, akik számára helyzeti előnyt jelent a német nyelv ismerete, amelynek elsajátítását nem lehet elég korán elkezdeni. A nyelvtudás gyakorlati alkalmazásához, a tapasztalatszerzéshez jó erőpróbát jelent a mostani verseny is –fogalmazott köszöntőjében Szoták Beáta, a Deutsche Telekom IT Solutions telekommunikációs divízió igazgató.
A verseny résztvevőit és felkészítő tanáraikat Hodosiné Márton Krisztina, a Németországi Szövetségi Köztársaság Nagykövetségének tudományos, környezetvédelmi és agrárreferense is üdvözölte.
Beszédében hangsúlyozta: a német-magyar kapcsolatok terén a gazdaság és a tudomány mellett kiemelten fontos az oktatás területe, hiszen Németországban csaknem háromezer magyar, míg Magyarországon ugyancsak háromezer német diák tanul, közülük többen a Debreceni Egyetem hallgatói.
- Magyarország azon kevés országok egyike, ahol az óvodától egészen az egyetemig a teljes képzési palettán biztosított a német nyelv elsajátításának lehetősége – tette hozzá a referens.
A Debreceni Egyetem Főépületében április 8-án, kedden rendezett döntőben tíz diák adott számot tudásáról egy szabadon választott témában német nyelven tartott prezentáció keretében.
Az előadások tematikájában többek között az origami múltja és készítése, a mesterséges intelligencia az orvostudományban, a filmek világa, a diákcsere programok, az önkénteskedés, a Máltai Szeretetszolgálat, az állatvédelem és állatmentés, valamint egy kedvenc csokoládémárka bemutatása is szerepelt.
A részt vevő diákok Debrecen, Kisvárda, Nyírbátor és Szolnok középiskoláiból jutottak a döntőbe.
A díjazottak:
1. helyezett: Fegyver Dávid Bátor – Huszár Gál Gimnázium, Debrecen (felkészítő tanár: Pallagi Józsefné)
2. helyezett: Szeles Fruzsina – Báthory István Óvoda, Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, Nyírbátor (felkészítő tanár: Városi Nikoletta)
3. helyezett: Veres Nóra – Verseghy Ferenc Gimnázium, Szolnok (felkészítő tanár: Kiscsatári Edit)
Különdíj: Farkas Péter – Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium, Kisvárda (felkészítő tanárok: Farkasné Poncsák Anikó, Rinkó Judit)
Valamennyi versenyző ajándékcsomagot vehetett át, a nyerteseket oklevéllel és plakettel jutalmazták, a fődíj egy iPod készülék volt.
Sajtóközpont – BZs