A kurzus elsődleges célja, hogy széles körű tudásanyagot kínáljon azoknak a hallgatóknak, oktatóknak, egyetemi dolgozóknak, akik érdeklődnek a technológia iránt. A többféle szakterületet, így például a művészeteket, a kreatív iparágakat, az orvos- és a gazdaságtudományt, az etikát, a robotikát, a felhőtechnológiát, az adat- és kibervédelmet, valamint az agráriumot egyaránt érintő kurzust online formában hirdeti meg az Informatikai Kar.
- Leginkább azokkal a folyamatokkal szeretnénk foglalkozni, amik napjainkban zajlanak a világban és melyekben meghatározó szerepet játszik az MI-technológia. Vendégoktatói körben is kifejezetten pozitív a fogadtatása a hamarosan induló képzésünknek. Ennek köszönhetően arra is van lehetőség, hogy különféle tudományterületről külsős szakemberek vegyenek részt az oktatásban. A hallgatók részéről is egyre többször megfogalmazódik a kérdés, hogy miként lehetne behatóbban megismerkedni a mesterséges intelligenciával azon túl, hogy rendszeresen használják például a ChatGPT-t. Egy olyan kurzust indítunk, ami az MI eszközök egyszerű használatánál mélyebb, szélesebb körű ismereteket kínál, melyek akár be is építhetők a napi munkavégzésbe. Emellett a mesterséges intelligencia tudományos munkában történő alkalmazhatóságát is szeretnénk bemutatni. Utóbbin belül felhívjuk arra is a figyelmet, hogyan használható az MI például egy szakdolgozat vagy egy kutatói munka elkészítésekor. Mivel a Debreceni Egyetem multidiszciplináris jellege rendkívül erős, a lehető legtöbb tudományterületet érinteni fogjuk az oktatás során – mondta Hajdu András, a Debreceni Egyetem Informatikai Kar dékánja.
A kari vezető kiemelte: elkerülhetetlen, hogy idővel az egyes szakterületek összekapcsolódjanak, illetve hogy egy-egy komolyabb fejlesztésben többféle tudományterület működjön együtt, ebben pedig a mesterséges intelligencia a közös pont. A képzés legfőbb célja, hogy közérthetően, de átfogó és széles körű tudást szerezhessenek a képzésre jelentkezők, valamint, hogy ezeket az ismereteket megfelelőn alkalmazhassák a gyakorlatban. Hajdu András hozzátette, hogy a háromkredites kurzussal a társadalom figyelmét kívánják ráirányítani a technológia előnyeire és lehetséges alkalmazásaira.
Többek között a mindennapi MI-használat, így például az okostelefonos asszisztensek, a chatbotok, az önvezető autók esetében történő alkalmazási lehetőségek, valamint a felügyelt és felügyelet nélküli tanítás, a nagy nyelvi modellek, a kreatív tartalom generálása (kép, zene, videó), a személyre szabott orvoslásban megjelenő mesterséges intelligencia is a kurzus tematikájába tartozik.
A Debreceni Egyetem bármely karának hallgatói mellett oktatók vagy akár hivatali dolgozók is jelentkezhetnek a kurzusra. A részvételhez nem szükséges informatikai előképzettség vagy programozói tudás. A kurzus várhatóan néhány napon belül elérhető lesz a NEPTUN – Elektronikus Tanulmányi Rendszer jelentkezési felületén, a hallgatók ezen keresztül, a Debreceni Egyetem oktatói és dolgozói pedig ide kattintva tudnak jelentkezni
A téma iránt komolyabban érdeklődők a Hajós György Adattudományi Szakkollégium MI műhelyéhez is csatlakozhatnak.
Sajtóközpont - BZ