A kultúra nyertesei

Danyi Dorottya és Nagyné Bacsó Judit pedagógusok vehették át első alkalommal a debreceni színjátszás és oktatás ikonikus alakjának emlékére a Debreceni Egyetem kezdeményezésére alapított Várhalmi Ilona-díjat. Az ünnepi eseménynek kedden a Vojtina Bábszínház adott otthont.

Az elismerést öt debreceni kulturális intézmény, a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Művészeti Központ, a Déri Múzeum, a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ és a Vojtina Bábszínház alapította olyan, a régióban tevékenykedő pedagógusok elismerésére, akik kiemelt figyelemmel követik a debreceni kulturális intézmények programjait és azokra rendszeresen kísérik diákjaikat.

A díjjal évente egy normál tanrendű oktatási rendszerben dolgozó és egy, a hátrányos helyzetű tanulókat segítő pedagógus szakmai munkáját jutalmazzák.

Az elismerést első alkalommal Danyi Dorottya – aki 2000-ben végzett biológia-latin szakon a Debreceni Egyetemen –, a debreceni Szent József Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium tanára, valamint Nagyné Bacsó Judit, az újfehértói Istenszülő Oltalmáról Elnevezett Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola matematika, környezetismeret és vizuális kultúra tanára vehette át.

A díj Varga Éva képzőművész emlékplakettje és az alapító intézmények egyéni felajánlásai, családi és csoportos belépők, bérletek, könyv- és ajándékcsomagok.

Az ünnepségen Asbóth Anikó, a Vojtina Bábszínház igazgatója és Puskás István köszöntötte a díjazottakat. Debrecen kulturális ügyekért felelős alpolgármestere kiemelte: a Várhalmi Ilona-díj egy életmű öröksége, amellyel – tradíciót teremtve – egy közösség tagjai ismerik el a munkájukat segítő pedagógusokat, akik azért dolgoznak, hogy megmaradjon a kultúra közösségépítő szerepe, ami mindig is jellemezte a várost.

Keményfi Róbert, a DE BTK dékánja a hirek.unideb.hu portálnak a kezdeményezés fontosságát kiemelve elmondta: a tudományterületeken belül az általános bölcsészethez tartozik a művészet és a kultúra, amelynek ápolása, tovább-örökítése része az egyetemen zajló oktatómunkának, ebben kiemelt szerepet vállal a kar Művészeti Központja is.

- Az pedig külön öröm számunkra, hogy az egyik díjazott – Danyi Dorottya – intézményünk egykori hallgatója, aki pedagógusként napi munkája során hasznosítja mindazt a tudást és szemléletet, amelyet diákként a Debreceni Egyetemen sajátított el – hangsúlyozta Keményfi Róbert.

Az intézmények kuratóriuma az elismerést minden év január 21-én, a magyar kultúra napja előestéjén adja át. Az ünnepséget évről évre más-más kulturális intézmény rendezi. Első alkalommal a Vojtina Bábszínházra esett a választás.

A kuratóriumi tagjai: Asbóth Anikó, a Vojtina Bábszínház igazgatója, Keményfi Róbert, a DE BTK dékánja, Lakner Lajos, a Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese, Márkus Edina, a DE BTK Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet igazgató-helyettese, Mátyássy Szabolcs, a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen igazgatója és Vizi Katalin, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ ügyvezető igazgatója.

A díj védnökségét Papp László, Debrecen polgármestere vállalta.

A díj névadója Várhalmi Ilona, a debreceni színjátszás és oktatás ikonikus alakja, az Ady Endre Gimnázium intézményvezető-helyettese, művészeti vezetője, drámatagozatának megalapítója volt. Ő vette át az Ady Endre Gimnázium első Ady-gyűrűjét, amelyet 2003 óta a tantestület szavaz meg az év pedagógusának. Emellett több rangos elismerés – Eötvös József díj, Pro Urbe-díj, Csokonai-díj – birtokosa. Az ország számos színházában van tanítványa, közülük többen országosan is ismert színművészek.

Várhalmi Ilona 2024. február 22-én, életének 73. évében hunyt el.

Sajtóközpont – BZs

Fotó: Csatáry-Nagy Krisztina

A díjátadóról készült összefoglaló a https://www.youtube.com/watch?v=hug_dg26Fd4 linkre kattintva megtekinthető.

A videót Kocsis Ferenc készítette.