Chicagóban debütált a ZK professzorának kamaraoperája

A chicagói Jarvis Opera Hall-ban és a Prairie State College-ban is bemutatták Zombola Péter Erkel- és Bartók-Pásztory-díjas zeneszerző, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar professzorának Aldegunda című új kamaraoperáját. A főszerepét Vizin Viktória mezzoszoprán énekelte.

A neoklasszikus és minimalista stílusjegyeket egyesítő darab a rákbetegséggel küzdő ember mentális-érzelmi útját tárja a közönség elé, bemutatva a magány igazi mélységét és intimitását. Az egyfelvonásos operadráma egy belga szentéletű asszony, Aldegunda után kapta a címét, aki életében sokat tett, különösen a mellrákkal küzdő nőtársaiért. Az egyéni tapasztalatok nyomában járva a néző bár végig bizonytalanságban marad, mégis a gyógyulási folyamatban megnyilvánuló pillanatnyi remény felemelő érzésével távozik.

Zombola Péter Erkel- és Bartók-Pásztory-díjas zeneszerző, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar egyetemi tanára a hirek.unideb.hu-nak elmondta: felemelő érzés volt Chicagóban látni a premiert és a közönség reakciója, elismerése is nagy élményt jelentett számára.

- Két évvel ezelőtt az Echo című operámat is itt mutatták be. Egy magyar származású alkotó- és előadótársam, Vizin Viktória Chicagóban él és dolgozik, akivel az első operát is előadtam. Rajta keresztül jött a lehetőség. A korábbi siker meggyőzte az itteni vezetőséget és újra felkértek minket. Állva tapsolt a közönség a bemutatón, mely a Jarvis Hallban volt. Azóta is kapok üzeneteket, bár itt nehéz eldönteni, mi az udvariasság és mi az őszinte visszajelzés, utóbbi kategóriának tűnnek az online és offline visszajelzések. Vidám zene nagyon kevés van, a mélyebb, drámaibb tartalmak dominálnak többségében. Ez esetben sajnos nem volt nehéz kapcsolódnom a librettóhoz, több közeli embert is vesztettem el ily módon. Mégis, az opera végét megpróbáltuk reményteli és pozitív kicsengéssel lekerekíteni – fejtette ki a zeneszerző.

A librettó Vizin Viktória munkája, a zenei anyagot Zombola Péter jegyzi. A koreográfiát pedig Lin Batseva Kahn készítette, aki maga is feltűnik a színpadon.

Sajtóközpont - BZ