A tanszék oktatói fontosnak tartják, hogy a hallgatók a hagyományos, heti tanórák mellett más módokon is ismerkedjenek az építészethez kapcsolódó feladatokkal. Ennek egyik kiemelt programja a tavaszi félévben zajló Alkotóhét, amikor a képzés csaknem 140 alap- és mesterszakos diákja külső konzulensek vezetésével csoportmunkában dolgozik, inspirációként a MODEM kiállításait (Határeset – kortárs reflexiók a kelet-közép-európai identitásra, Holnemváros – kortárs reflexiók a Déri Múzeum városi fotógyűjteményére) felhasználva.
– A feladat, hogy reflexióval, absztrakt továbbértelmezéssel reagálva a művészeti témára mutassák meg a hallgatók az építészet mint a téralkotás fontos kreatív kapcsolódásait – fogalmazott megnyitójában Szentirmai Tamás, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszékének vezetője.
A laza tematika mellett az alkotóhét anyaga jóval kötöttebb: csapatonként 15 darab 200x300 cm-es hullámkarton tábla áll rendelkezésre, amelyek segítségével egyfajta 1:1 léptékű téri modelleket lehet létrehozni.
- Hogyan léphetünk ki az építészeti, vagy képzőművészeti térbe? Milyen útjai, eszközei lehetnek egy gondolat építészeti tárgyiasulásának? Az óriás makettezés, a térinstalláció eszközeivel milyen módon lehet átlépni a síkból a térbe? – ismertette a diákokkal az előttük álló hét feladatait Szentirmai Tamás.
A tanszékvezető kiemelte: a szobrászati, vagy az építészeti képzés során a térbeli gondolkodás elsajátításában nem újkeletű a rajzon, tervezésen alapuló, majd fokról fokra a térbe kilépő alkotói folyamatok megismerése és alkalmazása.
Az alkotóhéten az építészmérnöki alap- és építész mesterszakos hallgatók nyolc csoportban dolgoznak majd, rangos hazai építészek és képzőművészek irányításával.
Meghívott vendégalkotók:
Augusztinyi Fruzsina építész
Barabás Lajos építész
Dobos Bence építész
Gálhidy Péter képzőművész
Herczeg Tamás építész
Komlódi Judit képzőművész
Szabó Károly képzőművész
Szuszik Dóra / Zsiros Renáta építészek
A program csütörtökön az alkotóhéten készült munkákból összeállított kiállítással zárul a MODEM-ben. A LÉPTÉK részletes programja ide kattintva olvasható. Az alkotóhét a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete támogatásával valósul meg.
Sajtóiroda – BZs