A rendezvény szorosan kapcsolódik, mintegy folytatása a 2017-18-as Szumma Háló programnak, amelyben a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem és a Corvinus Egyetem közösen koordinálta az intézményekben tanuló fogyatékkal élők segítését.
- Bár a program lezárult, a közös munka tovább folytatódik, ennek szép példája a mostani konferencia is, amelynek központi témája, hogy kölcsönösen megismerhessük a más intézményekben már jól működő módszereket, amelyeket később saját gyakorlatunkban is hasznosíthatunk – mondta a hirek unideb.hu portálnak Berényi András, a Debreceni Egyetem Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központjának (DEMEK) vezetője.
- A Debreceni Egyetem nagy jelentőséget tulajdonít az esélyegyenlőségnek, hallgatók, oktatók esetében egyaránt – fogalmazott megnyitójában Bartha Elek. Az oktatási rektorhelyettes felidézte, hogy már az integrációt megelőzően az országban az elsők között volt az egyetem a mentálhigiénés és esélyegyenlőségi terület kezelésében. A 2000-es integrációt követően kezdte meg működését a Mentálhigiénés Programiroda, 2010-ben pedig megalakult a DEMEK, amelynek bár kislétszámú a munkatársi gárdája, mégis sokirányú feladatokat látnak el.
- A Debreceni Egyetem hosszú ideje példamutató munkát végez a fogyatékossággal élő hallgatók érdekében – kezdte a felsőoktatási fogyatékosügyi stratégiáról szóló előadását Horváth Mariann. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezető tanácsosa hangsúlyozta: a fogyatékos fiatalok felsőoktatásban való részvételének elősegítése érdekében komplex szolgáltatásokat kell kidolgozni és bevezetni, amelyek segítik az oktatáshoz, a tananyagokhoz való hozzájutást, továbbá az egyetemi élet részét képező programokhoz másokkal azonos hozzáférhetőségét.
A konferencia résztvevői Luigi d’ Alonzo, a milánói Katolikus Egyetem professzorának előadásában megismerkedhettek az olaszországi fogyatékkal élő és tanulási nehézséggel küzdő hallgatók segítésének módszereivel is.
A találkozón bemutatkozott az Eötvös Loránd Tudományegyetem SÜTHI Irodája és természetesen a „debreceni modell”, a DE Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központja is.
Sajtóiroda - BZs