A Debreceni Egyetemen 2017-ben kezdte meg működését a Megváltozott Munkaképességűek Szolgáltató Központja, amely azzal a céllal jött létre, hogy támogassa az elhelyezkedést és egyben – pályázati források igénybevételével – anyagi segítséget is nyújtson a dolgozóknak.
- Az egyetemnek a társadalmi felelősségvállalás szempontjából is nagyon fontos volt, hogy törődjön a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával és a külön támogatási rendszer kidolgozásával. Többcélú feladatról van szó, hiszen foglalkozni kell azokkal, akik már több éve itt dolgoznak az intézményben, ugyanakkor kiemelt feladat az új megváltozott munkaképességű dolgozók felvétele is – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Kövér Tamás. A központ vezetője kiemelte, hogy a kezdeti 39 fős létszám mára meghaladta a 100-at.
A Debreceni Egyetemen a lehetőségek széles köre várja a megváltozott munkaképességűeket is, hiszen az az orvostól az ügyintézőig, a műszaki szolgáltatás területén át sokféle munkakörben dolgozhatnak.
- 2017-ben és 2018-ban is igénybe vettük az EFOP kifejezetten a megváltozott munkaképességű munkavállalók számára kiírt támogatási programját, amit valószínűleg jól is működtettünk, hiszen az első évben 14 milliós forrással 24 fő, tavaly pedig 41 fő foglalkoztatását valósítottuk meg mintegy 40 milliós támogatás igénybevételével – összegezte az eddig elért eredményeket Kövér Tamás.
A jogszabály szerint minden munkáltatónak, akinek az alkalmazotti létszáma meghaladja a 25 főt, rehabilitációs hozzájárulási adót kell fizetnie, ha nem foglalkoztat a dolgozói létszám 5 %-nak megfelelő számú megváltozott munkaképességű munkavállalót. A Debreceni Egyetemen mintegy 9 ezer fő dolgozik, ennek megfelelően 450 fő megváltozott munkaképességű foglalkoztatását írná elő a jogszabály, ami mintegy félmilliárdos befizetést jelentene.
– Idén további 40 fővel szeretnénk növelni a megváltozott munkaképességű dolgozók létszámát az egyetemen, illetve a meglévő dolgozók közül, akik tartós betegséggel élnek, szeretnénk őket abban támogatni, hogy merjék felvállalni helyzetüket, merjenek nálunk jelentkezni, hiszen kidolgoztunk egy olyan támogatói programot, amivel egy egyszeri 100 ezer forintos juttatást is tudunk nyújtani a munkavállalási lehetőségen túl – vázolta a terveket a központvezető.
A Megváltozott Munkaképességűek Szolgáltató Központja a Tisza István Kollégium földszintjén működik (Debrecen, Egyetem sgt. 13.), mostantól az (52) 512-700/ 73573, 73574 melléken túl interneten is elérhető a https://szervezetek.unideb.hu/hu/organizations oldalon.
Sajtóiroda - BZs