Koli-lakoma egyetemistáktól egyetemistáknak

A Debreceni Egyetem hallgatóinak kedvenc receptjeiből állított össze egy szakácskönyvre való válogatást a DE Hallgatói Önkormányzata, valamint a Hallgatói és Doktorandusz Képviselet PR- és Sajtóirodája. A hallgatóktól hallgatóknak szóló gyűjteményben könnyen elkészíthető hazai és nemzetközi fogások egyaránt szerepelnek.

A DE hallgatóinak ösztönzése, valamint az egyetemista közösség erősítése céljából fogott össze a DEHÖK és a DEHDK PR-és Sajtóirodája. A Neptun-üzenetben és közösségi média felületeken meghirdetett pályázaton várták a legjobb, legegyszerűbben, akár kollégiumi körülmények között is gyorsan elkészíthető recepteket.

Az együttműködés fontos eleme volt, hogy a hallgatókat ne csak közösségépítő rendezvényekkel szólítsák meg, hanem tematikus kiadványokkal is segítsék a mindennapokban. Ennek a kezdeményezésnek az egyik első elemeként született meg az ötvennégy oldalas Egyetemista konyhák mesterfogásai című kötet. 

Csont István, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke a hirek.unideb.hu-nak elmondta: nagy öröm volt látni, milyen lelkesek a hallgatótársak.

- A könyv azért készült, hogy megkönnyítse az egyetemisták életét és megmutassa, hogy a kollégiumi konyhákban is lehet különleges, egyedi fogásokat készíteni. Két előadás közötti gyors reggelit, egy-egy vizsgát megelőző ebédet vagy egy kiadós vacsorát is összeállíthatnak, komolyabb szakmai tudás vagy gyakorlat nélkül. Ugyanakkor a könyv révén nagyon sokat inspirálódhatnak, magas szintre emelhetik a főzőtudásukat. Abban bízunk, hogy tovább erősödhet a hallgatói közösségi szellem is, amikor a kollégiumok lakói kipróbálják egymás receptjeit, megosztják tapasztalataikat vagy akár közös főzéseket szerveznek. Büszkék lehetnek a hallgatók arra, hogy a kreativitásuk és az ötleteik egy közös kiadvány részévé váltak. A szakácskönyv ezzel az egyetem kulturális sokszínűségét is megmutatja. Nem tudunk arról, hogy hasonló jellegű projekt volt-e más hazai egyetemen, így mindenképpen egyedülállónak nevezhető ez a projekt ¬– fogalmazott a DEHÖK elnöke.

A magyar és angol nyelven megjelent szakácskönyv szerkesztésekor az egyik fő szempont az volt, hogy változatos és izgalmas legyen, de azért ne túl bonyolult ételek szerepeljenek benne. A kötetben külön választották a fogások elkészítésére utaló nehézségi szinteket, így a kezdők és a profibbak is találhatnak maguknak hasznos recepteket.

- Elsősorban könnyen elkészíthető ételekről van szó, hiszen az a cél, hogy segítsük az egyetemistákat. Éppen ezért a könyvben számos hasznos tipp is megtalálható. A kiválasztás után a hallgatók el is készítették az ételeket az egyik egyetemi kollégium konyhájában, ezekből a fotókból több a könyvben is megjelent. Ez az alkalom arra is tökéletes volt, hogy főzés közben baráti kapcsolatok szövődjenek – tette hozzá Kovács Eszter Csilla, a Hallgatói és Doktorandusz Képviselet Sajtóirodájának vezetője.

A szakácskönyvben összesen huszonegy recept kapott helyet, tizenöt magyar és hat külföldi hallgatónak köszönhetően nemzetközi ízek gyűjteményét alkották meg a szerzők. A különleges receptek mellett egy-egy személyes gondolat is olvasható az adott ételt ajánló hallgatótól.

Az Egyetemista konyhák mesterfogásai című könyvben többek között rántott hús, indonéz leves, vegán búzadara toast, currys babragu, sertéshúsból, szójaszósszal készült fülöp-szigeteki adobo, bbq-s csirkehússal, cheddar sajttal töltött krumpli vagy éppen hagymás-bormártásos spagetti és még sok más különleges receptúra is megtalálható. A főételek mellett előételeket és desszerteket is tartalmaz a főleg kollégistáknak szóló könyv.

A szakácskönyv kapcsán a DEHÖK és a Sajtóiroda arra biztatja az egyetemistákat, hogy a kolilakoma hesteg használatával minél többen osszák meg a kiadványban található recepteket az Instagramon és a Tiktokon, inspirálva ezzel diáktársaikat a mindennapi főzésre. Annak sem kell bánkódnia, aki kimaradt a szakácskönyvből, a tervek szerint lesz második kötet is.

Sajtóközpont - BZ