Két évtized ünnepe

Szakmai tanácskozással, az elmúlt évek legjelentősebb eredményeinek felidézésével ünnepelte fennállásának jubileumát a Népegészségügyi Kar Családorvosi és Foglalkozás-egészségügyi Tanszéke.

A május 5-i találkozón több mint száz háziorvos vett részt, akik többsége a kezdetektől részese a tanszéken zajló munkának, akár külső oktatóként a szakképzésben, vagy a medikusok számára biztosított gyakorlati lehetőséggel közreműködve.

A Debreceni Orvostudományi Egyetem (DOTE) 1993-ban alapította meg Családorvosképző Központját, felismerve azt az igényt, amelyet az akkor hatályba lépett Népjóléti Miniszteri rendelet jelentett a körzeti orvosi hálózat háziorvosi rendszerré való átalakításával.

A központ megszervezésére Ilyés István kapott megbízást, aki munkatársaival több száz körzeti- és háziorvost készített fel a háziorvostan szakvizsgára, amelyet 1998 végéig mindenkinek le kellett tennie, aki a rendszerben dolgozott. Kialakították a képzés kurrikulumát, megszervezték az oktatói hálózatot és lebonyolították a szakvizsgáztatást. Az egyetem a további szakmai fejlődést támogatva 1998-ban tanszékké alakította át a központot, amelyet továbbra is Ilyés István professzor vezetett 2008-ig. Ezután Rurik Imre professzor vette át a vezetést. 2009-től újabb átalakulást követően Családorvosi és Foglalkozás-egészségügyi Tanszékként folytatódott a munka, amely integrálta az egyetem dolgozóit, hallgatóit ellátó rendeléseket és a foglakozás-orvostani szakképzést is.

A jubileumi ünnepi rendezvényt Kósa Karolina, a Népegészségügyi Kar Dékánja nyitotta meg, a résztvevőket üzenetükben köszöntötték az egyetem akkori vezetői: Muszbek László és Fésüs László akadémikusok, a DOTE egykori rektora és helyettese, illetve Gergely Pál akadémikus, aki két évtizede az Általános Orvostudományi Kar dékánja volt, valamint részt vett az eseményen Molnár Péter korábbi rektorhelyettes is. Az alapítás körülményeiről Kapusz Nándor korábbi egyetemi főtitkár tartott előadást. A társegyetemek családorvosi tanszékeinek nevében Kalabay László (Semmelweis Egyetem) köszöntötte a résztvevőket.

A családias hangulatú ünnepségen két előadás hangzott el, az alapító Ilyés professzor ismertette az első 10 év eredményeit, majd a következő évtizedről Rurik professzor számolt be. A rendezvény kötetlen beszélgetéssel zárult.