A Debreceni Egyetem a 2025/2026-os tanévben is a felsőoktatási képzések széles kínálatával, több mint kétszáz szakkal, tizenhárom képzési területen, 13 karon 73 alapképzéssel, csaknem száz mesterképzéssel, hat osztatlan szakkal, ötven tanárszakkal, 101 szakirányú továbbképzéssel, 43 duális képzéssel és hét felsőoktatási szakképzési szakkal, valamint 14 angol nyelvű képzéssel várja a felvételizőket.
A felvételi eljárással kapcsolatban tartott keddi sajtótájékoztatón Bartha Elek oktatási rektorhelyettes kiemelte: a DE ezúttal is a legjobb választás, mivel a hazai felsőoktatásban elérhető képzési területek közül csaknem mind megtalálható a Debreceni Egyetemen, ráadásul a hallgatók folyamatosan bővülő nemzetközi környezetben szerezhetnek piacképes diplomát.
- Az országban a legszélesebb képzési spektrumot kínáljuk 2025-ben is. Az egyetem népszerűségének kulcsa, hogy az érdeklődéseknek megfelelően bármilyen képzési területen találhatnak maguknak megfelelő szakokat a felvételizők. A hallgatói létszámot tekintve az ország második legnépszerűbb felsősoktatási intézménye a DE, idén a kapacitásunkat is figyelembe véve továbbra is elégedettek lennénk a tízezer fölötti felvett hallgatói létszámmal. A Debreceni Egyetem egy innovatív intézmény, mely folyamatosan fejleszti a képzéseit annak érdekében, hogy minél korszerűbb ismereteket lehessen közvetíteni. Ahhoz, hogy képzéseink naprakészek, piacképesek legyenek, széles körű együttműködéseket alakítottunk ki a gazdasági élet szereplőivel. Cégek százaival állunk szoros kapcsolatban, köztük multinacionális vállalatokkal – fogalmazott a rektorhelyettes.
Bartha Elek ismertette azokat a szakokat, melyek most először érhetőek el a DE képzési kínálatában. Idén mesterképzésekkel és egy alapszakkal bővül az intézmény portfóliója.
- Ebben az évben is több új szakot indít az egyetem, ezek többségében mesterképzések. Most választható először az angol nyelvoktató, a nemzetközi tanulmányok, az infekciókontroll, a zenei menedzser, a klasszikus hangszerművész (zongorakísérő-korrepetitor) és a művészeti instruktor mesterszak, továbbá az újlatin nyelvek és kultúrák alapszak spanyol szakiránya. Ez utóbbi még nem szerepelt a decemberben megjelent online felvételi tájékoztatóban, annak kiegészítésében azonban hamarosan megtalálható lesz – tette hozzá.
Ölvetiné Szabó Beáta, a Debreceni Egyetem Oktatási Főigazgatóságának beiskolázási és továbbképzési igazgatója elmondta: az eljárás során az a legfontosabb, hogy a felvételizők mindent az előre meghatározott határidőkön belül elvégezzenek.
- A Debreceni Egyetemre most is a felvi.hu internetes felületen elérhető E-felvételi rendszeren keresztül lehet jelentkezni. Az E-felvételi rendszerébe kell feltölteni a pontszámításhoz szükséges dokumentumokat, majd várhatóan márciustól kezdődően lesz lehetőség a hiánypótlásra, és egy alkalommal lehet módosítani a jelentkezési helyek sorrendjén. Minden felvételizőnek rendelkeznie kell Ügyfélkapu+ vagy Digitális Állampolgárság hozzáféréssel, hiszen ezen keresztül lehet benyújtani és hitelesíteni a jelentkezést. A megalapozott döntéshez érdemes széleskörűen tájékozódni – hívta fel a figyelmet az igazgató. Hozzátette, hogy a Debreceni Egyetem a következő hetekben is intenzív beiskolázási kampányt folytat, így több egyetemi rendezvényen, nyílt napokon tájékoztatják a leendő hallgatókat a képzésekről és a felvételi követelményekről.
Az általános felvételi eljárásban összesen hat szakot lehet megjelölni, ezek közül hármat ingyenesen. Egy szak állami és önköltséges formájának megjelölése egy jelentkezésnek számít.
Az online felvételi tájékoztató január 31-ig még frissülhet a hivatalos kiegészítéssel, amely tartalmazza az új szakokat és az esetleges változásokat. A jelentkezés benyújtása előtt elengedhetetlen ezeket az információkat is átnézni, mert hatással lehetnek a jelentkezők felvételi döntésére.
Az adat- és dokumentumpótlás, valamint a sorrendmódosítás időszaka július 9-ig tart, a ponthatárokat várhatóan július 23-án hozzák nyilvánosságra.
Sajtóközpont – BZ