Hiánypótló szakmai beszélgetés a kiégésről

A Debrecen BSC Kerekasztal részvételével, egy panelbeszélgetéssel indult a 2024/25-ös tanév tavaszi félévében a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karán harmadik alkalommal meghirdetett How to be successful in business – Business like a pro kurzus. A középpontban a kiégés állt, szóba kerültek kialakulásának jelei, ahogyan az is, mit lehet ellene tenni.

Rákos Mónika, a DE GTK dékánhelyettese és Kissné Nyéki Éva, a Debrecen BSC Kerekasztal projektvezetője köszöntötte a résztvevőket. A meghívottak a város két fontos pillérét képviselték, melyek az egyetemi oktatás, valamint a BSC szektorban működő cégek (4ig, BT, Diehl Aviation, DT-ITS, Flowserve, NI-Emerson, transcosmos) közös érdekeit képviselő Debrecen BSC Kerekasztal. A szakmai eszmecserén Nábrádi András egyetemi tanár, Buga Bernadett, a Diehl HR igazgatója, Herbály-Szabó Kitti, a Deutche Telekom IT Solutions csoportvezetője és coach közösségének tagja, továbbá Csomós Patrik, a transcosmos Service Improvement Managere osztotta meg meglátásait. A beszélgetést Détár Fanni, az NI-Emerson Site Operation Managere moderálta.

Az aktuális félév indításaként a kurzus szervezői egy igazán fontos, ám mégis gyakran elhanyagolt jelenség, a kiégés, a burnout megvitatására invitálták az egyetemi hallgatókat és a meghívott szakembereket. Minden résztvevő a saját szakterületének nézőpontjából nyújtott hasznos információkat és tanácsokat a hallgatóságnak. A beszélgetés során rávilágítottak, miként ismerhetőek fel a kiégés korai jelei, hogyan lehet azokat kezelni akár munkahelyi, akár magánéleti szempontból, milyen módszerek segíthetnek a megelőzésben vagy ha már megtörtént a baj, a felépülésben. 

A hallgatóságot biztosították: a kiégés nem a gyengeség jele. Napjaink teljesítménykényszerre épülő világában bárki kerülhet abba a helyzetbe, amikor úgy tűnik, minden motiváció elveszett és lehetetlennek tűnik helyt állni az egyetemen, a munkahelyünkön, a magánéletünkben. Meglátásuk szerint a megoldás kulcsa a kommunikáció, az akaraterő és az életünk tudatos szervezése. Fontos, hogy őszintén beszéljünk helyzetünkről munkahelyi vezetőnkkel és hogy ne féljünk szakembertől segítséget kérni. 

Hasznos tanácsokat is megosztottak arról, hogyan építhető fel a munka és a magánélet egyensúlya. Szóba kerültek a négynapos munkahét és a home office lehetséges előnyei, illetve hátrányai, valamint az öngondoskodás, az önfejlesztés különböző formái is. A debreceni szervezeteknél alkalmazott jó gyakorlatok, mint a kiégés megelőzését célzó munkahelyi „Mindful Monday” és közös meditáció is terítéken volt, ahogyan a felépülésben segítő egyetemi Mentálhigiénés Központ. 

A rendezvény nem csak a kurzust felvett 170 hallgató számára volt nyitott, a témában érdeklődő minden egyetemistát vártak. A hallgatók ebben a szemeszterben további izgalmas témákkal ismerkedhetnek meg a szektor vállalati szakembereinek tolmácsolásában, a Debrecen BSC Kerekasztal által kínált, hat nyelven futó, nyolc különböző egyetemi kurzuson keresztül.


Sajtóközpont