Egészséges életmóddal a hormonrendszer védelméért

A hormonrendszer zavara számos krónikus betegséget okozhat, kialakulásuk kockázata azonban egészséges táplálkozással és testmozgással jelentősen csökkenthető. Többek között erre hívják fel a figyelmet a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának szakemberei az Európai Hormon Nap kapcsán. Az orvosok a szűrővizsgálatok fontosságát is hangsúlyozzák, a korai stádiumban felismert betegségek ugyanis eredményesen kezelhetők.

A hormonrendszer szerepe alapvető a szervezet egészséges működése szempontjából. A hormonok szabályozzák például a pajzsmirigy működését, befolyásolják a növekedést, a vérnyomást, a nemzőképességet, a cukorháztartást és a testsúlyt is. A hormonrendszer nem megfelelő működése, zavara súlyos betegségeket okozhat. Pajzsmirigy-alulműködés esetén megnő például a szívbetegségek kialakulásának esélye, károsodhatnak a perifériás idegek és terméketlenséghez is vezethet. A hormonháztartás felborulása az egyik oka az elhízásnak is, amely a cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulásáért is felelős. A hormonális egészség fenntartása érdekében a szakemberek az egészséges életmód szerepét hangsúlyozzák.   

-    Az endokrin szervek egészségére jótékony hatása van a heti 1-2 óra fizikai aktivitásnak, a friss gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásának. A feldolgozott ételek fogyasztását viszont nem javasoljuk. Lényeges szerepe van a pihentető, legalább 7 órás alvásnak, a megfelelő D-vitamin-, kalcium- és jód-bevitelnek. Fontos kiemelni ugyanakkor a műanyag csomagolás veszélyességét, amelyekből mikroműanyagok kerülhetnek a szervezetbe, befolyásolva a hormonháztartás működését – ismertette Bodor Miklós egyetemi docens, a DE Klinikai Központ Belgyógyászati Klinika Endokrinológiai Részlegének vezetője. 

A szakember kiemelte: amennyiben valakinél endokrin betegségre utaló tünetek jelentkeznek, időben kérjen orvosi segítséget, forduljon háziorvosához, aki indokolt esetben endokrinológushoz irányítja a beteget. 

-    A betegségre utalhat a megmagyarázhatatlan hízás, fogyás, a hideg-intolerancia, az étvágy jelentős változása, a hajhullás, a töredezett körmök, a nagyfokú fáradékonyság, a száraz, hámló bőr, a levertség. Illetve javasoljuk, hogy keressen fel szakembert a menstruációs ciklus nagyfokú változása vagy elmaradása, illetve terméketlenség esetén – emelte ki Bodor Miklós.  

Az Endokrinológiai Részleg vezetője a szűrővizsgálatok (labor-, pajzsmirigyhormon-vizsgálat, kalciumszint-, vércukorszint-meghatározás) fontosságát is hangsúlyozta, hiszen korai felismerés esetén a betegségek eredményesen kezelhetők. A Debreceni Egyetem Klinikai Központjában a legmodernebb terápiákat alkalmazzák. A különböző szakterületek együttműködése pedig még eredményesebb kezelést tesz lehetővé. 

-    Az agyalapi mirigy vonatkozásában a hormonok pótlásában és a túltermelés gátlásában országos centrumként működünk. Szoros együttműködésben dolgozunk több klinikával és részleggel, a növekedési hormonpótlásban például a gyermekklinikával, a diabétesz és az obezitás ellátásban a Belgyógyászati Klinika Anyagcsere Részlegével, a gyermektelenség kivizsgálásában pedig a nőgyógyászokkal. Emellett nagyon magas színvonalú szemészeti és sebészi háttér is biztosított az európai színvonalú gyógyításhoz a Klinikai Központban – mondta a szakember. 

Az Európai Hormon Napot az Európai Endokrinológiai Társaság (ESE), az Európai Hormon- és Metabolizmus Alapítvány és a nemzeti endokrinológiai társaságok, Magyarországon a Magyar Endokrinológia és Anyagcsere Társaság (MEAT) felhívására hozták létre 2022-ben. Az eseményt idén május 15-én rendezték meg. A hormon nap célja, hogy ráirányítsák a társadalom figyelmét a hormonokkal összefüggő betegségekre, a megelőzésre, illetve a környezeti ártalmakra.  

Sajtóközpont - CzA