Dolgozói DErbi – nyolcadszor is együtt az egyetem közössége

Minden várakozást felülmúlt a Debreceni Egyetem idei Dolgozói DErbije és családi napja, melyet a Nagyerdei Stadion szomszédságában tartottak. A cél nyolcadik alkalommal sem változott, ezúttal is az egyetemi dolgozók összetartozásának erősítését, a csapatépítést szolgálta a rendezvény, melyen minden eddiginél többen vettek részt.

A Debreceni Egyetem egész napos programkavalkáddal várta munkatársait és hozzátartozóikat a DErbin június 6-án, pénteken. A Nagyerdei Stadion Északi Rendezvényterén és a Nagyerdei Víztorony környékén tartott esemény egyik központi eleme a délelőtti főzőverseny volt, melyen természetesen most sem a győzelem volt a cél, hanem az, hogy több ezer egyetemi polgár együtt töltse az időt, és ezáltal megmutassa a Debreceni Egyetem közösségének erejét. 

A Dolgozói DErbi ötlete 2016-ban fogalmazódott meg, évről évre egyre többen vesznek részt a kisebb fesztiválnak is beillő egyetemi rendezvényen, melyet már nyolcadik alkalommal rendeztek meg. Idén az FM90 Campus Rádió is egész napos élő adással jelentkezett a Derbiről.

Ez a mai nap a Debreceni Egyetem dolgozóinak az összetartozását ünnepli – jelentette ki Szilvássy Zoltán rektor a kihelyezett rádióstúdióban, mint fogalmazott: a DE sajátosságát az adja, hogy a közösség összetart és az egyetemi polgárok számíthatnak egymásra. A DErbi is ezt jelképezi. 

- Ez egy óriási közösség, nemcsak debreceni, hanem kontinentális léptékben is. Sok olyan garancia van, ami alapján kijelenhető, hogy ez így is marad. Ennek a stabilitásnak lényeges eleme az a status quo, ami alapján a munkavállalók azt érezhetik, hogy a fejlődés nem torpan meg, az egyetemnek határozott fejlődési íve és jövőképe van. Egyfajta láthatatlan erő tartja egyben az egyetemi közösséget. A DErbi nem egy tudatos egyetemi stratégia, hanem kifejez valami olyasmit, amit az összetartozás érzésének egyéb platformjai nem. Az emberek látják, hogy itt olyanokkal vannak együtt, akiktől korábban segítséget kaptak vagy segítséget kaphatnak. A Debreceni Egyetem és annak dolgozói közössége egy várost és régiót nemesítő, definiálhatatlan alakzat, ami ezer szállal kötődik mindenhova – fogalmazott a rektor. 

Bács Zoltán kancellár a DErbi kapcsán kiemelte: hatalmas előny és egyedi dolog, hogy az egyetem önerőből, saját maga képes létrehozni olyan rendezvényeket, amik erősítik az intézmény identitását és folyamatosan táplálják a közösség erejét.

- Nagyon sok mindent azért szervezünk, hogy oldjuk a mindennapokat, erősítsük a közösséget, hiszen a munkavégzés alapvetően nem arról szól, hogy szorosabbá váljon az összetartozás, ezért is van nagy szükség az olyan rendezvényekre, mint a DErbi. Már az egyetemi integráció előtt körvonalazódott, hogy van igény egy egységes és erős hallgatói, valamint közösségi életre. Sorra jöttek létre az olyan helyszínek, melyek révén egyetemi köteléken belül, saját szervezésben tudott az intézmény biztonságos szórakozási lehetőségeket kínálni, valamint természetszerűleg alakult ki az is, hogy a családokra és a dolgozókra figyeljünk. Ahhoz képest, hogyan indult a DErbi, mára egy egész napos fesztivállá nőtte ki magát. Nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is ritka az a koncentrált közösségszervező tevékenység, amit a Debreceni Egyetem folytat – hangsúlyozta a kancellár. 

Rőfi Mónika, a DErbi főszervezője, a Rendezvénykoordinációs és Alumni Központ vezetője elégedetten összegzett: összesen 6500-an vettek részt az idei dolgozói napon, mely minden várakozást felülmúló sikert aratott. 

-  Abszolút rekord volt az idei DErbi, nemcsak a részvétel, hanem a regisztráció alapján is. Ez az esemény kiemelten fontos a Debreceni Egyetem számára a csapatépítés és a közösségszervezés szempontjából, ráadásul ezen a napon nem csupán egyénileg kapcsolódhattak ki a DE dolgozói, hanem a családtagok bevonásával tölthettek el egy élményekkel teli napot. Rengeteg pozitív visszajelzés érkezett az egyetemi polgárok részéről, ami alapján elmondható, hogy mindig nagyon várják a DErbit, és ezért érdemes minden évben megszervezni – tette hozzá a központvezető.

A DErbi nagyszabású főzőversenyén 117 csapat összesen 900 fővel indult. Babgulyás-kategóriában a DEgusztációs KabIzgatóság (Rektori-Kancellári Kabinet), lecsó kategóriában a Fogtündérek (KK Fogászati Klinika), slambuc kategóriában a GTI Világjárók (GTK Gazdálkodástudományi intézet), pörkölt kategóriában a Reum-ÁSZOK KGYC (KK Reumatológiai és Immunológia Klinika) végzett az élen, a zsűri kedvence pedig a szintén pörköltöt készítő Kids Kitchen (KK Gyermekgyógyászati Klinika) lett. A csapatokat Ó Nagy Ferenc, az FM90 Campus Rádió műsorvezetője szórakoztatta főzés közben, aki a titkos összetevőket, a séfek egyedi technológiáit is próbálta kifürkészni.   

A népszerű és klasszikus csapatmunkára építő főzőverseny mellett számos egyéb program várta a családtagjaikkal érkező egyetemi dolgozókat, akik láthattak például Cheerleaders-bemutatót, falat mászhattak a Víztoronyban, stadiontúrára indulhattak, chilievő versenyen próbálhatták ki magukat, ajtódíszeket készíthettek, élményfestésen és stresszoldó miniworkshopon vehettek részt, a Debreceni Lovasakadémia révén a gyerekek pedig nyeregbe pattanhattak. Emellett volt aszfaltrajzolás, arcfestés, hajfonás, íjászat, szkanderverseny, a látogatók kipróbálhatták az UniFit Fitness & Gym Center eszközeit, valamint vért is adhattak, az Egészségponton a DAEFI szakemberei egészségügyi szűrésekkel: vércukorszint-, vérnyomás- és koleszterinszint-, BMI index-, testzsír- és PSA-méréssel, bőrgyógyászati tanácsadással várták a DErbiseket. A családokat délután az Iszkiri gyerekzenekar szórakoztatta, később pedig a Random Trip játszott a Víztorony kerthelyiségében.

A DErbi jövőre is folytatódik, a tervek szerint 2026-ban is június első péntekén rendezik majd meg a dolgozói napot. 


Sajtóközpont - BZ