A Debreceni Egyetem vezetése kiemelt fontosságúnak tartja a biotechnológia területét, be is került az intézményfejlesztési tervbe, mind oktatás, mind kutatás tekintetében stratégiai terület.
- Bővült a képzési portfóliónk, beindultak a biotechnológus képzések alap- és mesterfokon is. A biotechnológia egy nagyon színes terület, van piros (egészségipari), zöld (környezeti) és fehér (ipari) tudományága is, mind a három megjelenik a Debreceni Egyetemen. Kutatási területen is széles a kínálatunk, a kiválósági programban hat kar közreműködésével folynak a vizsgálatok – ismertette Tőzsér József, a Debreceni Egyetem egészségipari innovációért és képzésfejlesztésért felelős rektorhelyettese az esemény megnyitóján.
A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Molekuláris Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszék vezetője, Pócsi István örömmel állapította meg, hogy a tíz évvel ezelőtt életre hívott szimpóziumnak a nyolcadik állomásán gyűltek össze.
- Az eseménynek két dolog is kiemelt jelentőséget ad: egyrészt nagy örömünkre szolgál, hogy a debreceni biotechnológus közösség és -képzés egyik kiemelt támogatója, a Richter Gedeon Nyrt. egy négy előadásból álló külön szekcióban mutatja be a biotechnológiai kutatásait. A másik kiemelkedő momentum a TTK alapításának 75. évfordulója. Azé a karé, amely 37 éve nyújt keretet és támogatást a diverz, a biotechnológia teljes spektrumát országosan egyedi módon lefedő oktatási és kutatási aktivitásainknak – mondta köszöntőjében a professzor.
Pócsi István kiemelte: a magas színvonalú és a kor kihívásainak folyamatosan megfelelő kutatási és oktatási profil alapvetően fontos a hazai biotechnológiai szektor fejlődéséhez.
A konferencián három szekcióban hangzottak el az előadások: a Richter Gedeont képviselő szakemberek a biotechnológiai gyógyszerkészítmények fejlesztéséről és előállításáról beszéltek. Szó volt a Debreceni Egyetemen zajló mezőgazdasági biotechnológiai kutatásokról, valamint fókuszba került az oktatás és a kutatás a biotechnológia területén a 75 éves TTK-n is.
A TTK biotechnológiai kutatásai komoly sikereket értek el az elmúlt években, amelyet kiválóan jelez, hogy a Biotechnológiai Intézetben működik a HUN-REN Magyar Kutatási hálózat egy kutatócsoportja, az intézet munkatársai számos OTKA és GINOP Plusz projektet nyertek el, valamint az intézet egyik tanszéke megkapta az MTA Kiváló Kutatóhely megtisztelő címet.
- A Természettudományi és Technológiai Karon hat évvel ezelőtt hoztuk létre az önálló Biotechnológiai Intézetet három tanszékkel, amely azóta is kiemelkedő szerepet játszik a tudományos kutatásokban és az iparral való szoros együttműködésben. Három évvel ezelőtt a Pécsi Tudományegyetemmel közösen kezdeményeztük a biotechnológia alapszak létrehozását. Az akkreditációt követően alapszakunk folyamatos sikere bizonyítja a Biotechnológiai Intézet elkötelezettségét a fejlődés és az innováció iránt: idén már a harmadik évfolyam indult el húsz fölötti hallgatói létszámmal. Az ipar érdeklődését jól mutatja, hogy jelenleg folyamatban van a duális képzés elindítása a biotechnológia szakon több cég partneri részvételével – osztotta meg Kun Ferenc, a TTK dékánja, majd hozzátette: a szimpózium ideális alkalmat ad arra, hogy a különböző tudományos területekről érkező kutatók és ipari szakemberek megosszák egymással tapasztalataikat, valamint új, közös kezdeményezéseket indítsanak el.
Tóth László, a Richter Gedeon Nyrt. biotechnológiai fejlesztéseinek vezetője felhívta rá a figyelmet, hogy sokrétű együttműködés zajlik a két intézmény között.
- Alapvetően két csoportra lehet osztani az együttműködéseket. Az oktatási területen a Richter sokrétűen bekapcsolódik a gyakorlati oldalról, nyári gyakorlat, diplomamunka, kooperatív doktori munka keretében fogadunk hallgatókat. A kutatási együttműködések mindig témaspecifikusak, az ipari igények és az egyetemi lehetőségek tekintetbevételével az elmúlt években sok közös projektünk volt, amelyek mindkét fél számára előnyösnek és eredményesnek bizonyultak – részletezte Tóth László.
- A biotechnológiában, illetve a hozzá kapcsolódó molekuláris kutatásokban az a jó, hogy nagyon hamar hasznosulnak. Egy részük alapkutatás, de olyan alapkutatás, amelyekből egy-két év alatt technológiát lehet csinálni és a mezőgazdasági gyakorlatban lehet használni – fogalmazott Dobránszki Judit tudományos tanácsadó, a DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ vezetője.
A nagy érdeklődésre számot tartó szimpózium a TTK Molekuláris Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszéke, a MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központja, valamint a HUN-REN-DE Gomba Stresszbiológiai Kutatócsoport közös szervezésében valósult meg.
Egyebek mellett lehetett hallani az ipari sejtvonalfejlesztés kihívásairól, a növényi nitrogén hasznosítási hatékonyság-növelésének biotechnológiai eszközeiről, a kórokozó és mikotoxinokat termelő gombák stressz elleni védekezéséről, valamint arról, hogy mire jók az élesztőgombák.
A DAB Székházban tartott rendezvényen poszterszekció keretében mutattak be több érdekes kutatást is, a legjobb posztereket pedig díjazták a szponzorok.
Sajtóközpont