A csütörtöki konferencián a kar joghallgatói mellett, LLM képzésen résztvevők és PhD-hallgatók ismertették joggal összefüggő kutatásaik elmúlt időszakban elért eredményeit. Nyolc szekcióban, 14 jogterület témában összesen 62 tízperces előadás hangzott el, amiket háromtagú, elsősorban a kar oktatóiból, vállalati jogászból, polgári ügyszakos bíróból, egyéni ügyvédekből, DETEP-tehetségkoordinátorból, illetve a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetőjéből álló zsűrik értékeltek. A legnépszerűbb a Büntetőjogi és büntető eljárásjogi szekció volt tíz jelentkezővel.
Szikora Veronika, a DE ÁJK dékánja a rendezvény megnyitóján kiemelte: jelentős magasságba, 95-re emelkedett a Praetor Szakkollégiumba járók száma.
- Hat-hét külföldi hallgató is belépett, örömteli, hogy a szakkollégium új tagjai nagyon aktívak. A Praetorban folytatott munka egészen magas színvonalú, több egykor ott kutató fiatal ma már a kar dolgozója, illetve másutt jogász végzettséget igénylő komoly pozíciókat töltenek be – mondta Szikora Veronika.
A megmérettetésen a Büntetőjogi és büntető eljárásjogi szekció egyik előadója például a büntetőeljárásban tett hamis beismerő vallomás pszichológiáját vette górcső alá. A Polgári jogi szekcióban egyebek mellett a hatósági árverések szabályozásának alapproblémáit vizsgálták, a Munkajogi Szekció egyik résztvevője a gyermeksportolók helyzetét tekintette át munkajogi szempontból. A Nemzetközi jog és a Szakkollégiumi tutori foglalkozás Szekcióban bemutatkozó másik kutató a mediáció nemzetközi szerepét vizsgálta, majd a jogi retorikai versenyen is indult.
A folyamatosan megjelenő színvonalas munkáknak köszönhetően a szakkollégium idén immár nyolcadik alkalommal kiváló minősítést nyert el.
- Mivel tapasztalataink szerint a szakkollégium tagjai egymást is inspirálják, az összetartozás erősítése érdekében igyekszünk a résztvevőknek a szakmai eseményeken túl minél érdekesebb szabadidős programokat is szervezni – ismertette Szűcs Lászlóné Siska Katalin, a Praetor Szakkollégium első tanára.
A szervezet a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő által meghirdetett Nemzeti Tehetség Program pályázatán a közelmúltban 3,7 millió forintot kapott, aminek köszönhetően még színvonalasabb és jelentős számú tudományos, illetve közösségépítő programokat tudnak tartani – ismertette Szabó Ivett Erzsébet, a Praetor első diákja.
A csütörtöki konferencián elhangzott előadásokról tanulmánykötetet terveznek megjelentetni.
A rendezvény keretében Édes anyanyelvünk, igazi otthonunk jogi retorikai versenyt is tartottak, amin ezúttal öt szakkollégista vett részt. A zsűrit egy Jászai Mari-díjas színművész, a Bölcsészettudományi Kar nyelvtanára, egy zeneszerző, egy egyéni ügyvéd és egy jogász alkotta.
Juhász Zoltán, a Praetor Szakkollégium főtitkára és a konferencia főszervezője ezzel kapcsolatban arról számolt be, hogy az indulóknak először egy szabadon választott, nekik tetsző, lehetőleg prózai írást kellett felolvasni, esetleg fejből elmondani, majd egy először látott, nehéz nyelvezetű szöveget kellett néhány perces felkészülés után előadni.
- A jogászi hivatás sikeressége nagyban függ attól, ki hogyan tud kommunikálni, például a bíróságon érthetően, hatásosan elmondani egy védőbeszédet. Ez a verseny a kiemelkedő szakmai zsűri előtt nagyon jó lehetőséget biztosít a fejlődésre és a gyakorlásra – vélekedett Juhász Zoltán.
Sajtóközpont – OCs