Katasztrófahelyzetet szimuláló versenyen kellett helytállniuk a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar hallgatóinak Hajdúszoboszlón, a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Kiképző és Raktárbázisán rendezett országos versenyen május 8. és 10. között. A medikusoknak a mentés és a sérültek ellátása mellett katonaorvosi beavatkozásokat kellett végezniük, valamint azt is meg kellett mutatniuk, hogyan állnának helyt fegyveres konfliktusokban és háborús veszélyhelyzetekben. A versenyzők munkáját a helyszínen egy úgynevezett MEDEVAC helikopter is segítette.
Fotó: Füzesi Róbert
A meDEkrízis 2025 – Nemzetközi Katasztrófa- és Honvédorvosi versenyre a Debreceni Egyetem mellett a Pécsi Tudományegyetemről, a Szegedi Tudományegyetemről, a budapesti Semmelweis Egyetemről, valamint a Nagyváradi Egyetemről érkeztek orvostanhallgatók.
Késmárky András, a Debreceni Egyetem Katasztrófaorvosi és Karitatív Koordinációs Központjának igazgatója szerint a hallgatókat a verseny olyan kihívások elé állította, amikkel ritkán találkozhatnak, éppen ezért fontos, hogy ezekről is minél több szakmai tapasztalatot gyűjtsenek.
- A katasztrófaorvosi és honvédorvosi tevékenységgel foglalkozó oktatás az elmúlt egy évben a Katasztrófaorvosi és Karitatív Koordinációs Központ létrehozásával került fókuszba az egyetemen, de emellett a speciális mentés és taktikai medicina alapjait már lassan két évtizede oktatom. A gyakorlati tudás bővítése érdekében második alkalommal, nemzetközi jelleggel pedig először szerveztük meg a versenyt, mely a négy magyar orvosi egyetemnek és a nagyváradi hallgatóknak kínált lehetőséget a tapasztalatszerzésre. A DE hallgatóinak különösen fontos a megmérettetés, hiszen a két féléven át honvédelmi alapkiképzést és harctéri orvoslást elsajátító medikusok az eredménytől függetlenül vizsgát is tettek. Igyekeztünk minél több olyan élethű szituációt a fiatalok elé tárni, melyekkel nem találkozhatnak minden nap, amikre nehéz felkészülni, ugyanakkor iránymutatást adhatnak nekik és az egyetemi oktatás számára egyaránt – összegzett a központigazgató.
Balla György, a Debreceni Egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja kiemelte, hogy a fiatal szakemberek tudása nélkülözhetetlen, ha szükség esetén be kell avatkozni, de megnyugtató, hogy sokan vannak olyanok, akik segítő kezet akarnak nyújtani a bajbajutottaknak.
- Nagyon jó látni, hogy ilyen erős utánpótlásbázisa van a hazai katasztrófavédelemnek és bár modern szemléletet követnek a hallgatók, a segíteni akarás mindannyiukban közös. A bajban mindig lehet számítani a mentősök, a honvédek és a tűzoltók munkájára. A verseny tanúbizonysága annak, hogy egy olyan nagyszabású, segítőkész önkéntes közösség épül Kelet-Közép-Európában, melynek tagjai mindig segíteni fognak, bárhol is legyen rájuk szükség a világon – fogalmazott a professzor, aki köszöntőjében Kossa György kuratóriumi elnök üdvözletét is tolmácsolta.
Fotó: Füzesi Róbert
A szituációs szimulációs verseny a Debreceni Egyetem orvosképzését is erősíti. Németh Norbert, az Általános Orvostudományi Kar oktatási dékánhelyettese elmondta, hogy a tréningprogramokban a kar aktívan vesz részt.
- Bármely orvosszakmai területen számos olyan helyzet adódhat, melyek hirtelen megoldást igényelnek és kihívást jelentenek. A katasztrófaorvostan hatványozottan ilyen terület, ahol a megszerzett tudás és gyakorlat nagyon sokat számít, de a manuális, a kommunikációs és az ezekkel összefüggő egyéb készségek, a gyors helyzetfelismerés, a problémamegoldó képesség, valamint az elhivatott hozzáállás is elengedhetetlen. A versenyen megmérettethették magukat a hallgatók, kipróbálhatták, hogy a váratlan, sürgős helyzetekben hogyan képesek alkalmazni a legfontosabb életmentő ismereteket, igazi csapatmunka keretében – tette hozzá a dékánhelyettes.
Kovács Gergely, Hajdúszoboszló alpolgármestere a verseny megnyitóján arról beszélt, hogy az esemény tovább erősíti a Debreceni Egyetem és a város között néhány éve kezdődött együttműködést, melynek részeként kihelyezett campus jöhet létre hamarosan a fürdővárosban. Megjegyezte azt is, hogy a gyógyvíz olyan terület, mely az egyetemi kutatások fontos része lehet a jövőben.
Fotó: Füzesi Róbert
A meDEkrízis 2025 – Nemzetközi Katasztrófa- és Honvédorvosi Versenyt a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kara, a DE Katasztrófaorvosi és Karitatív Koordinációs Központja, valamint a DE Különleges Orvos- és Mentőcsoportja közösen szervezte.
Sajtóközpont – BZ
Szimulált földrengések után, romos állapotú épületek alól mentettek ki és láttak el sérülteket a meDEkrízis 2025 – Nemzetközi Katasztrófa- és Honvédorvosi Versenyen a Debreceni Egyetem orvostanhallgatói. A mentés mellett katonaorvosi és különleges éjszakai feladatokat végeztek az egyetemisták, akiknek a megmérettetés egyben vizsga is volt.