Fagyasztott virágokkal és színes gőzökkel, gázokkal is kísérleteztek

Látványos kémiai kísérleteket mutattak be általános iskola felső tagozatába járó gyerekeknek a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán kedden. A Nem lehet elég korán kezdeni című program szervezői azt szeretnék elérni, hogy minél több fiatal forduljon a természettudományok felé.

Mi történik a virággal, a banánnal és a gumicsővel, ha gőzölgő, lehűtött folyékony nitrogénbe mártják? Hogyan változik át gömbhallá egy léggömb, amikor nátrium-hidrogén-karbonát, vagyis szódabikarbóna és ecetsav segítségével fújják fel? A Debreceni Egyetem (DE) Gyógyszerésztudományi Karán (GYTK) 14, ilyen és ezekhez hasonló látványos kémiai kísérlettel vártak kilenc környékbeli általános iskolából érkezett csaknem 400 hetedikes és nyolcadikos diákot.

- Olyan korosztályt hívtunk, akik már tanulnak kémiát és így jó eséllyel meg is értik, mi történik. Ez a program azoknak az iskoláknak is nagyon jó, ahol nincs ennyi vagy ilyen jellegű laborfelszerelés, mint nálunk. Már itt igyekszünk megtalálni azokat, akiket elkötelezetté tudunk tenni a természettudomány iránt – ismertette Lekli István, a DE GYTK oktatási dékánhelyettese.

A nagy érdeklődés miatt a programot egymás után háromszor is megismételték, egy-egy turnusban csaknem 130 iskolás vett részt. 

- Igyekeztünk olyan kísérleteket bemutatni, amikhez egyszerű anyagok szükségesek, akár háztartásban megtalálható vegyszerekkel is elvégezhetők. Például vöröskáposztából indikátort főztünk. Ezek reményeink szerint közelebb hozzák a gyerekekhez a kémiát – fejtette ki Homolya Ágnes, a DE GYTK adjunktusa.   

Hevesi-Mező Erika, a DE GYTK adjunktusa hozzátette: arról is szó esett a programon, hogy a hétköznapi életben is milyen gyakran használunk kémiát, úgy, hogy sokszor nem is tudatosul ez bennünk. Nagyon sok dolog alapja a kémia, vagyis hogy az egymással érintkező anyagok mit tudnak egymásból kiváltani. A szervezők tapasztalatai szerint ilyen programok híján sajnos sok gyereknek eszébe sem jutna természettudományos ismereteket igénylő pályát választani.

Lekli István oktatási dékánhelyettes hangsúlyozta: a DE GYTK kiemelten foglalkozik az utánpótlás-neveléssel. A legkisebbeknek természettudományos témákat feldolgozó rajzversenyt szerveznek, az általános iskolásoknak szól a kémiabemutató, míg a középiskolásokat természettudományos versenyre várják. Utóbbit legközelebb április 17-én, csütörtökön rendezik.  


Sajtóközpont - OCs