A „Tudós és iskola – tudósiskola" tehetséggondozó program sikere 2016-os indulása óta töretlen a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolájában. A tudományos ismeretterjesztő rendezvénysorozat elsődleges célja, hogy a középiskolások megismerjék a Debreceni Egyetemen folyó tudományos munkát, segítse felfedezni saját tehetségüket és orientálja őket pályaválasztásukban.
Ezúttal az első világháborúról és Trianonról, az 1956-ról, az Amerikáról szóló utazási irodalomról, valamint a Szent Korona amerikai „kalandjáról” szóló könyveiről ismert Glant Tibor tartott izgalmas előadást a fiataloknak.
- Igyekeztem olyan témát hozni, ami nemcsak érdekes, de a mai napig aktuális, hiszen a politikai erőszak kultúrája az Amerikai Egyesült Államokban napjainkban is él. Gondoljunk csak a jelenleg regnáló elnökre, Donald Trumpra, akit kétszer is megpróbáltak megölni a tavalyi választások alatt, ami példátlan a történelemben – kezdte a DE Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézetének egyetemi docense.
A történész felidézte, hogy a hivatal 1789-es létrehozása óta negyvenöt férfi töltötte be ezt a tisztséget, akik közül négyet megöltek: Abraham Lincolnt, James A. Garfieldet, William McKinleyt és John F. Kennedyt. Továbbá három elnök sérült meg merénylet következtében, de nem vesztette életét: Ronald Reagan, Theodore Roosevelt és Donald Trump.
- Ha belegondolunk, az amerikai elnökök csaknem negyedét megölték vagy megpróbálták, ami nagyon magas szám. De mi teszi céltáblává ezeket az államfőket? Sokan foglalkoznak ezzel a kérdéssel, de véleményem szerint az elnök hatalmi pozíciójából fakad, hiszen hazánkkal és sok más országgal ellentétben az amerikai elnök a teljes végrehajtó hatalmi ág feje – fogalmazott Glant Tibor.
Az amerikai civilizációs, filmes és történelmi kurzusokat, valamint az amerikai-magyar kapcsolatok történetét is oktató egyetemi docens interaktív óráján beszélgetett a gimnazistákkal az amerikai alkotmányról, a Bill of Rightról, azaz az első tíz alkotmánymódosításról – melynek egyik passzusa a szabad fegyvertartás –, de aktuálpolitikai kérdések is felmerültek.
Sajtóközpont-TB