Az idei Európa-nap alkalmából a Debreceni Egyetem (DE) Állam- és Jogtudományi Karának (ÁJK) Kassai úti épületében tartott országos európai uniós jogesetmegoldó versenyre az ország négy felsőoktatási intézményéből érkeztek csapatok: a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar (PPKE JÁK), a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar (SZTE ÁJK), a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar (SZE DFK), valamint a házigazda Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar (DE ÁJK) joghallgatóiból álló háromfős csapatok tették próbára tudásukat.
A témát ezúttal az uniós belső piac szabályozása, azon belül is a diszkriminatív adóztatással összefüggő problémák adták.
A versenynap délelőtti, írásbeli fordulójában a jogeset megoldására három óra állt a csapatok rendelkezésére, a délutáni fordulóban pedig szóban kellett megvédeniük a résztvevőknek a szakmai álláspontot.
A fiktív jogesetet külső szakember, Balla Orsolya, a Debreceni Törvényszék Közigazgatási Kollégiumának bírája készítette elő. A csapatok munkáit a bírónő mellett Bencze Miklós, az Európai Unió Tanácsának jogi lektora és Csiki Bence, a Debreceni Törvényszék Közigazgatási Kollégiumának bírája értékelte.
- A rendezvény jó lehetőséget biztosított arra, hogy a hallgatók gyakorlatban is kipróbálják magukat, bizonyítsák tudásukat, csiszolják érvelési készségüket és szakmai kapcsolatok kialakítására is lehetőségük nyílt – fogalmazott Bartha Ildikó, a DE ÁJK Európa-jogi és Nemzetközi Jogi Tanszékének vezetője.
A szakmai zsűri döntése alapján az országos európai uniós jogesetmegoldó versenyt a PPKE JÁK csapata nyerte, melynek tagjai Faragó Zoltán Botond, G. Nagy András és Kanalas György voltak. A DE ÁJK Boros Anna Eszter, Nyíri Csongor, Rozs Botond összetételű alakulata a második helyen végzett.
A harmadik helyet az SZTE ÁJK képviseletében Bíró Roland, Medgyesi Csanád és Toldi Ádám szerezte meg. A különdíjat Hruby Réka, Kőszegi Anita és Németh Hanna SZE DFK-s hallgatók érdemelték ki.
Sajtóközpont – OCs