Innovatív tudományos eredmények a Journal Clubban

Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány sorozatának legutóbbi alkalmán jövőbemutató kutatási eredményeiket osztották meg a DE szakemberei. A Kenézy-villában tartott előadásokon a GTIDEA Publikációs Díjjal elismert kutatók az orvos-, fogorvos- és egészségtudományok, valamint a pszichológia területén végzett kutatásaikat ismertették.

Az egyetemet fenntartó alapítvány kezdeményezésére minden évben huszonöt, nemzetközi szinten is kimagasló, innovatív és a társadalmi hasznosulás szempontjából előremutató munkát végző tudományos szakember tevékenységét ismerik el a GTIDEA Publikációs Díjjal. 

A pályázaton az egyetem kutatói a kiírást megelőző évben, Q1/D1 besorolású folyóiratban megjelent közleményeikkel vehetnek részt. A beérkezett publikációk közül a legjobbakat a kari tématerületi szakértők, valamint a Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület (TTTT) javaslata alapján díjazza a GTIDEA.

A Journal Club előadás-sorozatának legutóbbi alkalmán az Általános Orvostudományi Kar, a Bölcsészettudományi Kar, valamit a Fogorvostudományi Kar öt kutatója tárta fel tudományos munkájának részleteit, ismertette következtetéseit és mutatta be, miként lehet az eredményeket a társadalom hasznára fordítani a gyakorlatban. 

A Kenézy-villában rendezett tudományos előadások előtt Bácskay Ildikó, a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja, a TTTT Élettudományi munkacsoportjának titkára köszöntötte a szakterületek iránt érdeklődő szakembereket, hallgatókat. 

Elsőként Dull Katalin, az Általános Orvostudományi Kar Bőrgyógyászati Tanszék tudományos munkatársa tartott előadást a bőr faggyúsejtjeinek működéséről, a bőrgyulladásban betöltött szerepükre irányuló vizsgálatokról. Az eredményeket a szakember a Wiley „Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology” rangos tudományos folyóiratában jelentette meg. 

A Journal Club közönsége Kondé Zoltán, a Bölcsészettudományi Kar Pszichológiai Intézet adjunktusa előadásából megismerhette a tanárok váratlan válaszokra adott viselkedéséről, a helyes, de szokatlan, nem sematikus válaszok értékelésének mérésére készített modellkísérletek eredményeit. A tanulmányt a Learning and Instruction című nemzetközi lapban publikálta az egyetemi kutató. 

Goda Katalin, az Általános Orvostudományi Kar Biofizikai és Sejtbiológiai Intézet egyetemi docense ezt követően a daganatos sejtekben gyakran kifejeződő, a kemoterápiák esetleges sikertelenségéért részben felelős ABCG2 fehérje működési mechanizmusának rejtelmeiről beszélt a közönségnek. A kutatás eredményei kiemelten fontosak lehetnek a gyógyszer-rezisztencia elkerülése érdekében, az erről írt tudományos munka az eLife című lapban látott napvilágot. 

A hallgatóság Szondy Zsuzsanna, a Fogorvostudományi Kar Fogorvosi Biokémiai nem önálló Tanszék professzora előadásából a vázizomzat regenerálódását elősegítő folyamatokhoz kapcsolódó legfrissebb tudományos eredményeket ismerhette meg. A kutatás eredményei a Cell Death and Disease című folyóiratban jelentek meg. 

Az utolsó előadásban Takács Roland Ádám, az Általános Orvostudományi Kar Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet kutatója arról számolt, be, hogy vizsgálatai révén a porc mint meglepően tisztázatlan genetikai hátterű, esszenciális szövet kialakulásának mélyebb megértését segítő eredményekhez jutottak. Díjnyertes közleményét a 16,6 impakt faktorú Nucleic Acids Research című nemzetközi tudományos folyóiratban publikálta.

A Journal Club november 21-én folytatódik. A következő alkalommal is a Debreceni Egyetem öt, GTIDEA Publikációs Díjjal elismert tudományos szakembere: Bege Miklós, Szabolcsy Éva, Kovács-Nagy Klára, Gönczi Mónika és Szőke Kitti mutatkozik be és ismerteti díjazott kutatásait. 

Sajtóközpont