Az egyetemet fenntartó alapítvány kezdeményezésére minden évben huszonöt, nemzetközi szinten is kimagasló, innovatív és a társadalmi hasznosulás szempontjából előremutató munkát végző tudományos szakember tevékenységét ismerik el a GTIDEA Publikációs Díjjal.
A pályázaton az egyetem kutatói a kiírást megelőző évben, Q1/D1 besorolású folyóiratban megjelent közleményeikkel vehetnek részt. A beérkezett publikációk közül a legjobbakat a kari tématerületi szakértők, valamint a Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület (TTTT) javaslata alapján díjazza a GTIDEA.
A Journal Club előadás-sorozatának legutóbbi alkalmán az Általános Orvostudományi Kar, a Bölcsészettudományi Kar, valamit a Fogorvostudományi Kar öt kutatója tárta fel tudományos munkájának részleteit, ismertette következtetéseit és mutatta be, miként lehet az eredményeket a társadalom hasznára fordítani a gyakorlatban.
A Kenézy-villában rendezett tudományos előadások előtt Bácskay Ildikó, a Gyógyszerésztudományi Kar dékánja, a TTTT Élettudományi munkacsoportjának titkára köszöntötte a szakterületek iránt érdeklődő szakembereket, hallgatókat.
Elsőként Dull Katalin, az Általános Orvostudományi Kar Bőrgyógyászati Tanszék tudományos munkatársa tartott előadást a bőr faggyúsejtjeinek működéséről, a bőrgyulladásban betöltött szerepükre irányuló vizsgálatokról. Az eredményeket a szakember a Wiley „Journal of the European Academy of Dermatology and Venerology” rangos tudományos folyóiratában jelentette meg.
A Journal Club közönsége Kondé Zoltán, a Bölcsészettudományi Kar Pszichológiai Intézet adjunktusa előadásából megismerhette a tanárok váratlan válaszokra adott viselkedéséről, a helyes, de szokatlan, nem sematikus válaszok értékelésének mérésére készített modellkísérletek eredményeit. A tanulmányt a Learning and Instruction című nemzetközi lapban publikálta az egyetemi kutató.
Goda Katalin, az Általános Orvostudományi Kar Biofizikai és Sejtbiológiai Intézet egyetemi docense ezt követően a daganatos sejtekben gyakran kifejeződő, a kemoterápiák esetleges sikertelenségéért részben felelős ABCG2 fehérje működési mechanizmusának rejtelmeiről beszélt a közönségnek. A kutatás eredményei kiemelten fontosak lehetnek a gyógyszer-rezisztencia elkerülése érdekében, az erről írt tudományos munka az eLife című lapban látott napvilágot.
A hallgatóság Szondy Zsuzsanna, a Fogorvostudományi Kar Fogorvosi Biokémiai nem önálló Tanszék professzora előadásából a vázizomzat regenerálódását elősegítő folyamatokhoz kapcsolódó legfrissebb tudományos eredményeket ismerhette meg. A kutatás eredményei a Cell Death and Disease című folyóiratban jelentek meg.
Az utolsó előadásban Takács Roland Ádám, az Általános Orvostudományi Kar Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet kutatója arról számolt, be, hogy vizsgálatai révén a porc mint meglepően tisztázatlan genetikai hátterű, esszenciális szövet kialakulásának mélyebb megértését segítő eredményekhez jutottak. Díjnyertes közleményét a 16,6 impakt faktorú Nucleic Acids Research című nemzetközi tudományos folyóiratban publikálta.
A Journal Club november 21-én folytatódik. A következő alkalommal is a Debreceni Egyetem öt, GTIDEA Publikációs Díjjal elismert tudományos szakembere: Bege Miklós, Szabolcsy Éva, Kovács-Nagy Klára, Gönczi Mónika és Szőke Kitti mutatkozik be és ismerteti díjazott kutatásait.
Sajtóközpont
Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány sorozatának legutóbbi alkalmán jövőbemutató kutatási eredményeiket osztották meg a DE szakemberei. A Kenézy-villában tartott előadásokon a GTIDEA Publikációs Díjjal elismert kutatók az orvos-, fogorvos- és egészségtudományok, valamint a pszichológia területén végzett kutatásaikat ismertették.