Élelmiszer-innovációs siker

Fogszuvasodást megelőző rágógumi, fűszerekkel dúsított, speciális száraztészta és ehető illatok – mindhárom dobogós helyezést a Debreceni Egyetem hallgatói hozták el az Ecotrophelia innovációs verseny hazai fordulójáról.

Az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége, az Agrármarketing Centrum és a Campden BRI Magyarország Nonprofit Kft. az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás keretében rendezte meg az élelmiszer-innovációs versenyt, mely része az Ecotrophelia európai rendezvényének. A nemzetközi megmérettetést megelőzően hazai fordulóban dől el, hogy mely fejlesztés képviselheti hazánkat nemzetközi szinten. Idén Londonban rendezik majd a döntőt.

A felsőoktatás 35 év alatti és nem PhD-hallgatói indulhatnak az Ecotrophelia-n emberi fogyasztásra alkalmas, piacképes, öko-innovatív termékekkel. A Debreceni Egyetem idén három, magyar és külföldi élelmiszermérnökökből, vegyészekből, gyógyszerészekből és marketinges hallgatókból álló csapattal nevezett.

Az ACeBuG nevű csapat lett az első helyezett az innovatív élelmiszerek versenyén, így Londonban ők indulhatnak majd magyar színekben. Termékük egy fogszuvasodást megelőző, annak kialakulási esélyét csökkentő funkcionális élelmiszer: olyan rágógumi, melynek aktív része fogszuvasodás-ellenes hatással rendelkező gyümölcskivonat. A Sebestyén Magdolna, Szabó Levente, Katona Patrícia alkotta csapat felkészítő tanára Gálné Remenyik Judit, kísérő tanáruk Homoki Judit volt.

A második helyezést is a Debreceni Egyetem hallgatói hozták el az Ecotrophelia Magyarország 2017-ről. A KUPAMA nevű formáció száraztésztája hozott sikert, melyben a felhasznált dúsító anyagok organikus gazdálkodásból származó fűszerek, például kurkuma, Spirulina alga, cékla, görögszéna és Garam Masala. A termék az egészségtudatos és fenntartható fejlődésben elkötelezett fogyasztói réteg igényeinek hivatott megfelelni, ötvözve a magyar és indiai hagyományokat A tészták színesek és feltehetőleg eltérő, additív élettani hatások révén képesek növelni a fogyasztók adaptív stressz válaszainak hatékonyságát. A csapat tagjai: Hubi Diána, Tóth Klaudia, Gál Krisztina Ildikó, Barna Fédra, Kadam Roshni Ashok és Shaikh Ayaz Mukarram, felkészítő és kísérő tanáraik Máthé Endre, Diósi Gerda és Horváth Brigitta.

A harmadik debreceni innováció, az „Ehető illatok” koncepció arra épült, hogy étteremben az étkezés előtt olyan élelmiszerből származó intenzív illatot állítsanak elő étvágygerjesztőként, amely a biológiai hatás mellett úgy szórakoztat és ad élményt, hogy energiát nem szolgáltat. A termékcsalád első eleme tormaport tartalmaz, melyből vízbe szórva 20-30 másodpercen belül gáz képződik. A pohárból a jól ismert „wasabi hatás” illatot érezhetjük, ami érdekes és étvágyat gerjeszt. A Prokisch József által koordinált „Ehető illatok” trió az élelmiszer innovációs verseny III. helyezését érte el. A fejlesztésben részt vett hallgatók Balsa-Budai Nikolett, Okoma Jessica Fumnanya és Woode Benjamin Koyo.

 

Sajtóiroda