Bővülő lehetőségek a szolnoki szociális képzésben

A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar szociális munka alapképzését, illetve egyéb szociális továbbképzéseket mutattak be a kar vezetői a DE Szolnok Campuson. A hétfői Szakmai Nap célja emellett az volt, hogy együttműködési lehetőségeket alakítson ki a kar az egyetemi képzés és a szociális munkaerőpiac között az oktatásfejlesztés és a tudásmegosztás területén.

A Debreceni Egyetem kiemelkedő eredményt ért el az idei felvételi eljárás során. Az elmúlt tíz év második legjobb eredményét produkálta az intézmény, ebben meghatározó szerepet játszott a Szolnok Campus is, ahova 2024-ben összesen több mint háromszáz jelentkező nyert felvételt. Az Egészségtudományi Kar (ETK) által indított képzések közül az egyik legnépszerűbb a levelezős formában elérhető szociális munka alapképzés volt, ahova többszörös túljelentkezés mellett húsz felvételizőt vettek fel. Az ETK képzésein jelenleg összesen 639-en tanulnak Szolnokon.

Móré Marianna, a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar dékánja a szak és a szociális vonatkozású továbbképzéseket részletesen bemutató hétfői Szakmai Napon tartott köszöntőjében arról beszélt, hogy az ETK szeretne a jelenleginél még szorosabb kapcsolatot kialakítani az ágazati szereplőkkel, intézményekkel, ezáltal pedig tovább fejlesztené a képzést, felmérve a szakmai igényeket, kihívásokat. 

- A Debreceni Egyetem lehetőséget adott a campusnak arra, hogy élő hallgatói közösség jöhessen itt létre és hogy valós oktatási helyszínként működhessen, ezáltal a hallgatók lakóhelyükhöz közel folytathatnak egyetemi tanulmányokat. A kar szolnoki tevékenysége a társadalmi felelősségvállalással is összhangban van, a fiatalok az itt szerzett új tudást önmaguk és a város, a régió hasznára fordíthatják, hiszen sok olyan ember él itt, akik segítségre szorulnak, és nagy szükség van olyanokra, akik segíteni tudnak. A Szakmai Napon lehetőségünk volt a mindenre kiterjedő szakmai tapasztalatcserére, melynek eredményei a későbbiekben a képzés szerves részévé válhatnak – hangsúlyozta a kari vezető. 

A tudomány és az oktatás szerves egységet képez az ETK-n, ezt a szimbiózist a Szolnok Campuson is továbbfejlesztené, valamint a partneri kapcsolatokat is bővítené a kar – tette hozzá a képzési portfóliót, valamint a szociális munka szakot bemutató előadásában Rusinné Fedor Anita általános és tudományos dékánhelyettes.

- Több tanszék vállal meghatározó szerepet a szociális munka képzés lebonyolításában, a partnerintézményekből érkező oktatók pedig olyan ismeretekkel rendelkeznek, melyeket a gyakorlati oktatásban lehet a leginkább hasznosítani. A humánerőforrás háttér, valamint a szakmával való intenzív kommunikáció elengedhetetlen a képzés fejlesztéséhez, ezzel együtt igyekszünk reagálni a munkaerőpiaci igényekre. A hét féléves, multidiszciplináris szociális munka képzés hetven százalékát a gyakorlati tartalom, valamint a szakmai gyakorlat teszi ki. Jelenleg tizenhét Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei gyakorlóhellyel működünk együtt, de szeretnénk tovább bővíteni ezt a kapcsolati hálózatot – fogalmazott a dékánhelyettes.

A Szakmai Nap keretében a résztvevők bejárhatták a Szolnok Campus területét, megismerhették a tiszaligeti komplexum adottságait. Szabó Attila Péter campusigazgató kiemelte: a térség számára stratégiai jelentőségű a felsőoktatás, mely piacképes tudást és azonnali elhelyezkedési lehetőséget kínál a fiataloknak. 

- Az a cél, hogy az egyetem karai közül minél több megjelenjen a Szolnok Campuson. Egy új képzési terület beindítása komoly kihívás az intézménynek, a térség számára pedig hatalmas lehetőséget jelent. A 2019-ben létrejött campuson jelenleg 942 hallgató tanul, de remélhetően a jövő évi felvételi eljárást követően már az ezer főt is meghaladjuk. Terveink szerint kilencvenkét kollégiumi férőhelyet is kialakítunk annak érdekében, hogy a megnövekvő létszámot ki lehessen szolgálni – tette hozzá a campusigazgató.

Az eseményen a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karának képviselői mellett a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei szociális szolgáltató intézmények vezetői és munkatársai, valamint egészségügyi, szociális és oktatási szakképzést nyújtó intézmények vezetői, pedagógusai és tanulói, illetve Szolnok város vezetői vettek részt. 

A Szakmai Napon összesen nyolc szekcióban tartottak előadásokat többek között a személyiségfejlesztés fontosságáról, a gyermekvédelmi gyámok mindennapi szakmai kihívásairól, a csoportos szakmai kompetenciafejlesztés lehetőségeiről, valamint az áldozattá és az elkövetővé válás prevenciójáról.

Sajtóközpont - BZ