- A Debreceni Egyetem több kiemelt projektjénél – így az oltóanyag félüzem kialakításában – is előrelépés várható, hiszen a kormány vizsgálja a hazai oltóanyaggyártás újraindításának lehetőségét, amiben az egyetemre is számít – jelentette be Szilvássy Zoltán rektor a Debreceni Egyetem Szenátusának március 7-ei ülésén. (A szenátusi ülés óta a Magyar Közlönyben megjelent a Kormány 1101/2018. (III. 19.) Korm. határozata a Nemzeti Oltóanyaggyár megvalósításának előkészítéséhez kapcsolódó feladatokról, melybe a Kormány megbízza az emberi erőforrások miniszterét, hogy a nemzetgazdasági miniszterrel és a Debreceni Egyetem szervezetével együttműködve vizsgálja meg a Nemzeti Oltóanyaggyár megvalósíthatóságát – a szerk.)
Az intézményvezető beszámolójában kitért rá, hogy az elmúlt hetekben a Magyar Rektori Konferencia támogatásával valósult meg az iráni egészségügyi miniszter magyarországi látogatása. A találkozó alkalmával aláírt széleskörű egészségügyi keretmegállapodás a Debreceni Egyetemet is érinti: a gyógyszeripari kutatásokban és fejlesztésekben fog közreműködni az intézmény.
A Szenátus szerdai ülésén támogatta a professor emerita cím adományozását Mohos Nagy Éva operaénekes-művésztanár, a Zeneművészeti Kar a Magánének Tanszékoktatója részére, illetve címzetes egyetemi tanári cím adományozásáról is döntött.
A testület módosította a Debreceni Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzatát, mely nyomán a Mechatronikai és Villamosmérnöki Intézet tevékenysége oktatási feladatokkal bővül, illetve új szolgáltatási és igazgatási egységként létrejön a Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézet, a Távérzékelési Szolgáltató Központ, valamint az UD Medservices Koordinációs Központ. A DExam Vizsgaközpont neve Idegennyelvi Központra módosul.
Változott az Egyetemi kitüntetések és címek adományozásának rendje a Debreceni Egyetemen című szabályzat is: a Professor Emerita cím megszűnik, a jövőben – nyelvhelyességi okok – miatt egységesen Professor Emeritusi címet fog adományozni az intézmény. A módosítás a hatálybalépést megelőzően adományozott Professor Emerita címeket nem érinti.
Új képzések indításáról is szavazott a Szenátus: a testület támogatta a MÉK-en a lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnöki, a GYGYK-n a romológia alapszakok, a BTK-n a kulturális antropológia mesterszak, illetve a GYGYK-n a gyógypedagógia alapszak autizmus spektrum pedagógiája szakirány indítását.
A testület elfogadta az Államkincstárnak benyújtott 2017. évi államháztartási beszámolót, melyet előzetesen az egyetem gazdasági tanácsadó testülete, a konzisztórium is támogatott.
A 2018. évi költségvetésről is szavazott a Szenátus. Bács Zoltán az elemi költségvetés kapcsán elmondta, hogy a legnagyobb változást a Kenézy Kórház prognosztizált NEAK-finanszírozásának bekerülése jelenti. A belső költségvetésről szólva a kancellár kifejtette, hogy bizonyos speciális feladatokhoz – az orvosképzés gyakorlati oktatására, a mérnök- és természettudományi képzések fejlesztésére – külön forrásokat kapott az intézmény, ezek egy része a kari, más részük a központi költségvetésben van elkülönítve. A források belső elosztására tett javaslatot, azaz költségvetés első ütemét a Szenátus tartózkodás és ellenszavazat nélkül támogatta. A kari és üzletági költségvetéseket, azaz költségvetés második ütemét az áprilisi ülésén tárgyalja a testület.
Több együttműködési szerződés megkötéséről is szavazott a Szenátus: öt kazahsztáni intézménnyel ír alá megállapodást a Debreceni Egyetem, melyek főként egészségipari kutatásokhoz kapcsolódnak.
Sajtóiroda - TPL