A fertőző gümőkór, a tuberkulózis évezredek óta az emberiséggel van. A történelem egyik legtöbb halálesetet okozó betegsége, amelyet az elmúlt hatvan-hetven évben sikerült jelentősen visszaszorítani – hangzott el a Debreceni Egyetem (DE) Elméleti Tömbjében rendezett kiállítás megnyitóján.
- A „fehér halál”, a „Morbus Hungaricus” nagy kihívást jelentett az orvostudomány számára. Hatása megjelenik több művészeti ágban, az irodalomban, a zeneművészetben, a képzőművészetben, de az építészetben is. Az egykor megépült tüdőszanatóriumok épületegyüttesei mind-mind a tbc elleni küzdelem szimbólumai, a Debreceni Egyetem Auguszta-telep jelképes épülete és a telep kialakítása is ezt a cél szolgálta egykor. A tuberkulózist bemutató kiállításnak most Veres János – a betegség kezelésében jelentős szerepet betöltő innovatív tüdőgyógyász – alma matere ad otthont – mondta megnyitóbeszédében Németh Norbert, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar oktatási dékánhelyettese.
A tárlat bemutatja az egykor rettegett kór történetét, valamint a diagnosztika, a terápiás módok, a megelőzés és a gondozás egyre fejlettebb módszereit. Bogos Krisztina, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója a kiállítás megnyitóján felidézve a betegség történetét emlékeztetett arra, hogy a tbc megszelídítése igazi sikertörténet.
- A tuberkolózis megfékezése összefogás eredménye. Az egyedülálló gondozói hálózat a szakkórházakkal együttműködve rendkívüli sikereket ért el a betegség kezelésében és ma is jelentős szerepet tölt be a tüdőbetegségek modern pulmonológiai ellátásában. Sajnos a tbc ma is jelen van hazánkban. Epidemiológiai stabilitásunkat azonban meg kell őriznünk, ehhez szükség van arra, hogy minél jobban megismerjük a betegséget és ne becsüljük le – hangsúlyozta a főigazgató.
Kovács Gábor, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet nyugalmazott főigazgatója hozzátette: a tárlat anyagának összeállításakor a hazai gondozóhálózat fertőző gümőkórhoz kapcsolódó egészségügyi tárgyi emlékeit gyűjtötték össze. Ez alapján készült el az a posztersorozat, amely három hétig látható a Debreceni Egyetem Elméleti Tömbjében.
- A DE Tüdőgyógyászati Klinikája jövőre fennállásának 25. évfordulóját ünnepli. A debreceni tüdőgyógyászat bölcsője, az Auguszta-telep 2024-ben ugyancsak jubileumot ünnepel. Jól kell tudnunk használni azt a tapasztalatot, amelyet a sikerre vitt tbc elleni küzdelemben megszerzett a magyar tüdőgyógyászat, hiszen a múlt megismerése segít bennünket ma az oktatásban és a gyógyításban egyaránt – tette hozzá Kissné Horváth Ildikó, a DE Általános Orvostudományi Kar Tüdőgyógyászati Tanszékének vezetője.
A hét óriásposzterből álló, Lélegzet metsző tűben című vándorkiállítás november 28-ig látogatható.
Sajtóközpont- ÉE