Szív- és Érkutatási Kiválóságközpont (IRONHEART)

07 | 03 | 2017
Pályázati Központ
Debreceni EGyetem

Sajtóközlemény

ELINDULT A DEBRECENI EGYETEM „SZÍV- ÉS ÉRKUTATÁSI KIVÁLÓSÁGKÖZPONT (IRONHEART)” CÍMŰ, GINOP-2.3.2-15-2016-00043 AZONOSÍTÓSZÁMÚ PROJEKTJE.

A projekt célja a szervezetben felszabaduló szabad hem hem-komplexálásának kutatása, amely új terápiás utat nyit meg több területen. A hemoxigenáz enzim és a claudinok – tight junction proteinek -,első sorban a claudin-12, szinergizmusának tisztázása az iszkémia/reperfúzió okozta kamrai aritmiák és szívelégtelenség speciális mechanizmusát tárja fel, az HIronHHH rendszer teljes indukciója védheti a zonula occuldens fehérjéit, gátolhatja patológiás delokalizációit. A vaszkularizációs folyamatokban és az angiogenezisben szerepet játszó új terápiás célpontok felderítése és a molekuláris hatásmechanizmusainak vizsgálata új távlatokat nyit ezen betegségek kezelésében

A GLP elve mentén a szabadalommal védett ACE-gátlógyógyszer-hatékonysági módszereinket in vitro diagnosztikai kittként európai szintre kívánjuk emelni (CE IVD). A kardiovaszkuláris betegségekben az endothelium károsodásra, a thrombocyta funkcióra és az HIronHHH rendszerre jellemző mikroRNS expressziós mintázatot dolgozunk ki. A „proof of principle, illetve „proof of product” típusú klinikai pilot vizsgálat után az adrenerg-mediált pitvarfibrilláció, a szívelégtelenség és az inappropriate sinus tachycardia kezelésére a BGP-15 gyógyszerjelöltet törzskönyvezni kívánjuk. MikroRNS vizsgálataink célja a cryptogén stroke és a szívelégtelenség diagnosztikájában fontos laboratóriumi markerek azonosítása. Eredményeinkkel hozzájárulunk egy új hatásmechanizmussal bíró gyógyszercsoport terápiás hasznának bizonyításához az aritmiák és társbetegségeik területén. A RAAS rendszer gátlásával végzett klinikai vizsgálatunkban nem gyógyszerszinten, hanem gyógyszerhatás-szinten alapuló klinikai diagnosztikai kitteket fejlesztünk ki. Új eljárásunk alkalmazható lesz egyéb betegségekben is (Magyar Szabadalmi Hivatal P1200299). Agyvérzésekben izoláljuk és szekvenáljuk a hemproteinekből származó vazoaktív peptideket, receptoraikat. Újdonságtartalom az agyvérzés prenatális-prevenció indukciójának felfedezése, GLP minősítési kittek kidolgozása és bevezetése az EU-ban.


Támogatás összege: 1 261 638 082 Ft (100%)
A projekt megvalósításának kezdete: 2017. január 1.
Futamidő: 48 hónap
A projekt szakmai vezetője: Prof. Dr. Balla György
E-mail: balla@med.unideb.hu

 

Letölthető dokumentumok

Események

Interaktív programokkal, kiállításokkal, tudomány népszerűsítő előadásokkal várja az érdeklődőket a Növények napja rendezvénysorozatra a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara.

A Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programja és a a Debreceni Református Egyetemi Gyülekezet jótékonysági gardróbvásárt szervez.

A Debreceni Egyetemen zajló űrkutatási projekteket és a DE SPACE programot ismerhetik meg az érdeklődők a DE Tudományos Igazgatóság által szervezett workshopon.