Nemzetközi kutatás a közösségszervezés szakon

Román, szlovák és ukrán partnerekkel közösen nemzetközi kutatásba és képzésfejlesztésbe kapcsolódott be a Debreceni Egyetem Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszéke. A munkába a tavaszi félévtől a hallgatókat is bevonják, akik így nemzetközi tapasztalatokat és gyakorlatot szerezhetnek.

A kutatás célja, hogy kelet-közép európai szinten feltárja, milyen szerepe van a felnőttek tanulásának a társadalmi és gazdasági hátrányok leküzdésében. Azt is megvizsgálják, hogyan szolgálják a helyi közösségek a hátrányos helyzetű területek felzárkóztatását, illetve a program része a jó gyakorlatok és tapasztalatok átadása az egyes országok között. A munkába bevonják a Debreceni Egyetem közösségszervezés, közösségi művelődés tanárait és andragógia szakos hallgatóit is.

- Az érdeklődő hallgatók elsősorban a projekt rendezvényeinek és programjainak - konferenciák, hazai tanulmányutak, tréningek - szervezésében és lebonyolításában vehetnek részt. Bekapcsolódhatnak kutatóként, valamint a projektmenedzsment adminisztratív tevékenységében is részt vehetnek. Így az elméletben tanultakat a gyakorlatban is kipróbálhatják, mindezt nemzetközi szinten – mondta Márkus Edina egyetemi adjunktus, a tanszék oktatója, a projekt menedzsere.

A nemzetközi szakmai gyakorlatra lehetőséget adó projektet a Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék idén 25 éves hallgatói egyesülete, a Nullpont Kulturális Egyesület nyerte el EFOP pályázat keretében. A 2 éves projekt során román, szlovák és ukrán partnerekkel közösen kutatják, milyen szerepe van a felnőttek tanulásának, a közösségi tanulásnak a hátrányok leküzdésében, az egyes térségekben mely tanulási formák tudnak hozzájárulni a fejlődéshez. A feltárt eredményeket megismertetik a partnerekkel, és hozzáférhetővé teszik a szakemberek számára.

A munka a tavaszi félévben indul.


 

Események

Az olvasás és az írás tanításának összetett folyamatairól, az olvasási készségek fejlesztéséről, a hatékony tanítási módszerekről rendez konferenciát a Belügyminisztérium a Debreceni Egyetemen 2024. november 22-én, pénteken.

Testről vagy lélekről? címmel a depressziók sokféleségéről és küldő-belső okairól tart előadást a Magatartástudományi délutánok sorozat keretében Gonda Xénia november 22-én, pénteken.

A Szenior Egyetem keretében Szekanecz Zoltán, az Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszékének vezetője tart előadást Korral járó mozgásszervi betegségek címmel.