Win-win technológia a healthy food csemegekukorica termesztésben

2022-ben a magyar mezőgazdaságot, szűkebb értelemben jelen projekt gazdálkodóit is nagymértékben aszály sújtotta. Az átlaghőmérséklet a nyári hónapokban az előző évekhez képest emelkedett, valamint a hőségnapok számának gyakorisága és az egymást követő hőségnapok száma egyaránt emelkedett. A jövőben várhatóan ez a tendencia tartós lesz. Ennek a kedvezőtlen folyamatnak a kezelésére lehetőség az öntözés. A mai kor kihívásainak és a rendelkezésre álló technológia vívmányainak felhasználásával törekednünk kell a precíziós öntözés adta lehetőségek kihasználására, melynek alapját a „Win-win technológia a healthy food csemegekukorica termesztésben” című projekt is képezi.

A projekt fizikai megvalósítása 2021. év január 1-ével elkezdődött az alábbi szakmai tartalom megvalósítása érdekében:

A harmonikus, egészséges táplálkozás olyan diverzifikált diétát igényel, amelyben a makro tápanyagok mellett életfontosságú, az emberi szervezet számára önállóan nem előállítható biokomponensek is megfelelő mennyiségben és összetételben szerepelnek. Azok a növények, amelyek speciális és esszenciális nanokomponenseket tartalmaznak, azok különleges helyet foglalnak el az emberi táplálkozásban (healthy food). Ezek közé tartoznak a látást támogató anyagok (lutein, zeaxantin), amelyek különböző növényi forrásokban, így a csemegekukoricában megtalálhatók.

A projekt novum értéke az, hogy olyan, az üzemi gyakorlatban széleskörűen alkalmazható „win-win” technológiát dolgozzon ki, amelyben együtt lehet biztosítani a csemegekukorica nagy és biztonságos termését a speciális minőséggel (healthy food). A projekt olyan moduláris rendszerű, amely a résztvevők horizontális és vertikális együttműködésén alapul. A tudományos kutatás a Debreceni Egyetem MÉK Növénytudományi Intézet és az ÁOK Farmakológiai Intézet együttműködésében valósul meg. Ezek az eredmények kiegészülnek a szaktanácsadási tevékenységgel és a precíziós gazdálkodást folytató üzemekben kerülnek verifikálásra és gyakorlati megvalósításra.
Emellett olyan makroparcellás kísérletek kerülnek beállításra, amelyek a modern növénytermesztésben számos tényező egyidejű figyelembevételét valósítják meg az optimális terméshozam elérését. A növény tápanyagigényének folyamatosan változó körülmények között történő kiszolgálása során olyan jelentős termelési többlet potenciál képezhető, mely meghaladja a hagyományos gazdálkodásban rejlő tartalékokat.

A kutatások második évében elért szakmai eredményeket mutatták be 2022. december 12-én a Debreceni Egyetem Agrár Campusán.

További információ: dr. Pepó Péter szakmai vezető
e-mail:  pepopeter@agr.unideb.hu

 

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

Az Angol-Amerikai Intézet és az Észak-amerikai Tanszék vendégeként David J. Gerleman, Fulbright professzor Unboxing Lincoln: Adventures in Archival Research, Digital History, and Incorporating Abraham Lincoln’s Legacy into the Classroom című előadását hallgathatják meg december 4-én, szerdán az Angol-Amerikai Intézet Studio 111-es termében.

Paradigmaváltó biomarkerek a tüdőgyógyászatban címmel Kissné Horváth Ildikó, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinika igazgatója tart előadást az intézmény tudományos ismeretterjesztő sorozatában, a Science Caféban.

Ebben az évben is megrendezi a felvételi döntés, pályaválasztás előtt álló középiskolások számára beiskolázási nyílt napjait a Debreceni Egyetem. Nyíregyházán december 5-én számtalan program segítségével ismerkedhetnek meg az érdeklődők az intézmény nyújtotta lehetőségekkel.