„Win-win technológia a healthy food csemegekukorica termesztésben”

Sajtóközlemény

A IRRIFARM Mezőgazdasági, Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság, a DEBRECENI EGYETEM, és FORMULA GP. Kereskedelmi, Termelő és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság és a GEO-TERRA 96 Mezőgazdasági Termelő-Szolgáltató és Földmérő Korlátolt Felelősségű Társaság 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00064 azonosító számon támogatási kérelmet nyújtott be „Win-win technológia a healthy food csemegekukorica termesztésben” címmel.

A benyújtott projektjavaslatot az Innovációs és Technológiai Minisztérium a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból támogatásra érdemesnek minősítette és 1 189 097 583 Ft elszámolható összes költség mellett, 67,24% támogatási intenzitással, 799 497 014 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítette.

A projekt fizikai megvalósítása 2021. év január 1-ével elkezdődött az alábbi szakmai tartalom megvalósítása érdekében:
A harmonikus, egészséges táplálkozás olyan diverzifikált diétát igényel, amelyben a makro tápanyagok mellett életfontosságú, az emberi szervezet számára önállóan nem előállítható biokomponensek is megfelelő mennyiségben és összetételben szerepelnek. Azok a növények, amelyek speciális és esszenciális nanokomponenseket tartalmaznak, azok különleges helyet foglalnak el az emberi táplálkozásban (healthy food). Ezek közé tartoznak a látást támogató anyagok (lutein, zeaxantin), amelyek különböző növényi forrásokban, így a csemegekukoricában megtalálhatók.

A projekt novum értéke az, hogy olyan, az üzemi gyakorlatban széleskörűen alkalmazható „win-win” technológiát dolgozzon ki, amelyben együtt lehet biztosítani a csemegekukorica nagy és biztonságos termését a speciális minőséggel (healthy food). A projekt olyan moduláris rendszerű, amely a résztvevők horizontális és vertikális együttműködésén alapul. A tudományos kutatás a Debreceni Egyetem MÉK Növénytudományi Intézet és az ÁOK Farmakológiai Intézet együttműködésében valósul meg. Ezek az eredmények kiegészülnek a szaktanácsadási tevékenységgel és a precíziós gazdálkodást folytató üzemekben kerülnek verifikálásra és gyakorlati megvalósításra.
Emellett olyan makroparcellás kísérletek kerülnek beállításra, amelyek a modern növénytermesztésben számos tényező egyidejű figyelembevételét valósítják meg az optimális terméshozam elérését. A növény tápanyagigényének folyamatosan változó körülmények között történő kiszolgálása során olyan jelentős termelési többlet potenciál képezhető, mely meghaladja a hagyományos gazdálkodásban rejlő tartalékokat.

A projektben összesen 35 kutató és 57 technikus vesz részt a 4 éves megvalósítási időszak alatt.

A projekt tervezett befejezési időpontja: 2024.12.31.

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

Az olvasás és az írás tanításának összetett folyamatairól, az olvasási készségek fejlesztéséről, a hatékony tanítási módszerekről rendez konferenciát a Belügyminisztérium a Debreceni Egyetemen 2024. november 22-én, pénteken.

Testről vagy lélekről? címmel a depressziók sokféleségéről és küldő-belső okairól tart előadást a Magatartástudományi délutánok sorozat keretében Gonda Xénia november 22-én, pénteken.

A Szenior Egyetem keretében Szekanecz Zoltán, az Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszékének vezetője tart előadást Korral járó mozgásszervi betegségek címmel.