TEMATIKUS EGYÜTTMŰKÖDÉS ERŐSÍTÉSE A KÖZNEVELÉS ÉS FELSŐOKTATÁS TERÉN A KÁRPÁT-MEDENCE SZOMSZÉDOS ORSZÁGAIVAL

Sajtóközlemény

TEMATIKUS EGYÜTTMŰKÖDÉS ERŐSÍTÉSE A KÖZNEVELÉS ÉS FELSŐOKTATÁS TERÉN A KÁRPÁT-MEDENCE SZOMSZÉDOS ORSZÁGAIVAL

2021/12/08

A Debreceni Egyetem fókuszterületei közé tartozik a magyar nemzetben való gondolkodás, a határon túli magyarok bekapcsolása a magyar nemzet mindennapi életébe. Ezért amikor megjelent a „EFOP-3.10.1-17-2017-00001 Tematikus együttműködés erősítése a köznevelés és felsőoktatás terén a Kárpát-medence szomszédos országaival” című pályázat, testhezállónak éreztük, hogy olyan feladatot vállaljunk, amely megfelel a pályázat célkitűzéseinek, és hozzájárul a világon élő magyarság identitás-erősítéséhez egyaránt.

Az Új Széchenyi Terv keretében három fontos célkitűzést fogalmaztunk meg. Az első, hogy a határon túli, erdélyi, partiumi és kárpátaljai intézményekben olyan kihelyezett képzéseket indítsunk, amelynek szükségét érzik az adott intézmények. Ismerve azt a tényt, hogy a magyar nyelvű diplomás lakosság részaránya sokkal alacsonyabb a lakosságban való képviseletüknél, ami csökkenti esélyüket a vezető szerepvállalásban, de még hazájukban való maradásban is, egyidejűleg az életminőségük korlátozottságával. Így jöttek létre az agrárium, a közgazdaságtan, az egészségügy, a műszaki, és az informatika területen lévő képzések. Ezeken a területeken szeretnénk, hogyha a kihelyezett képzések előbb közös képzéssé válnának, majd az adott intézmény akkreditálásával saját képzéssé válnának, közös diplomaadással, amelyek későbbiekben kettős diplomává válnának. Az eddigi törekvéseink eredményeként többszáz gyerek kezdett tanulmányokba a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán, a Partiumi Keresztény Egyetemen, és folyamatban van a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen is a beiskolázás.

A második célkitűzésünk az volt, hogy az adott országok mellett még Kelet-Szlovákia területén is, azaz Felvidéken továbbképzéseket szervezzünk különböző gimnáziumokban, pedagógusok, tanárok számára, megismertetve őket a magyarországi vagy anyaországi tanárképzés metodikai fejlődésével. Ily módon 115 fő pedagógus vett részt továbbképzéseinken, amelyet hasznosnak ítéltek. Legfontosabb eredménynek azt tartjuk, hogy a kapcsolat folyamatossá vált, amelyet mindenképp szeretnénk továbbra is fenntartani az intézményekkel, illetve a pedagógusokkal.

A harmadik tervünk volt, hogy elkészítjük és akkreditáltatjuk a Magyar értéktár szakot. Különböző nehézségek miatt és adminisztratív akadályok mellett, egyelőre, csak minimális célkitűzésünkként, egy szakirányú továbbképzési szakként, tudtuk engedélyeztetni a Magyar értéktár szakot. A szak 42 tantárgyból áll az agrártudomány, államtudomány, bölcsészettudomány, gazdaságtudomány, hittudomány, jogi, műszaki, művészet, művészetközvetítés, pedagógusképzés, sporttudomány és társadalomtudomány területéről. A tananyagokat a Debreceni Egyetem vezető oktatói készítették, akik tudomány- és oktatási területük szaktekintélyei. A szak egésze, és a tantárgyak egyenként is elérhetővé válnak a beiratkozottak számára távoktatás keretében. A beiskolázási munkát már egy éve elkezdtük, amely az előzetes felméréseink és a tapasztalt érdeklődés alapján is ígéretesnek tűnik, mind a régen kivándorolt magyarság, mind a nemrégiben kitelepült magyarok, mind pedig a határon túliak vonatkozásában, akik az elkészülő szerződések alapján kreditet kaphatnak egy-egy tárgy elvégzéséért országuk magyar nyelvű egyetemén. Véleményünk szerint az elkészült tananyag a Magyarországon élő magyarok magyarságtudatát, magyarság ismereteit is erősíteni tudja egyetemes szinten. A projektben aktívan dolgozott közel száz ember és áttételesen megmozgatott több ezer embert.

Köszönet illeti azoknak a munkáját, akik részt vállaltak ebben a nemes feladatban, ami reményeink szerint jól fogja szolgálni a magyar nemzet tagjainak identitás-erősítését.

A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg, 2,525 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével.

A projektről bővebb információt a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/hu/tematikus-egyuttmukodes-ero… oldalon olvashatnak.

További információ kérhető: Prof. Dr. Jávor András szakmai vezető

projektkommunikacio@unideb.hu

 

 

Közzététel dátuma

Események

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara (TTK) 2024. április 25-én csütörtökön újra megrendezi a már hagyományos TTK Szakmai Napot. A rendezvény célja, hogy erősítse a kar kapcsolatait a gazdasági élet szereplőivel, lehetőséget biztosítson a vállalatoknak a bemutatkozásra és a Karon folyó képzések megismerésére, valamint segítse a kar hallgatóinak diploma utáni elhelyezkedését. Időpont: 2024. április 25. (csütörtök) 10 óra Helyszín: Debreceni Egyetem Élettudományi Központ (Debrecen, Egyetem tér 1.)

A csontvázpreparálás rejtelmei és néhány (evolúciós) csonttani érdekesség címmel Albert Krisztián, a KLK-ÖKO HUNGARY Kft. környezetvédelmi szak- és ADR-biztonsági tanácsadó tart előadást a Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszék szervezésében.

Végre Japán címmel Kulcsár Balázs, a Debreceni Egyetem Műszaki Karának egyetemi docense tart előadást a DEENK Műszaki Könyvtárában.