Tájékoztatás a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nevével visszaélő, káros csatolmányt tartalmazó e-mailek terjedésével kapcsolatban.

A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NBSZ NKI) figyelmeztetésének megfelelően tájékoztatást adunk ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nevével visszaélő, káros csatolmányt tartalmazó e-mailek terjedésével kapcsolatban.

A káros levél megtévesztően hasonlít egy valódi Ügyfélkapus (Hivatali kapus) értesítő üzenetre, és a levél feladója is valódinak tűnik (ertesites@kozpontirendszer.gov.hu), azonban a levél fejléc adataiból kiderül, az valójában nem a NISZ Zrt. által üzemeltetett tarhely.gov.hu szolgáltatástól érkezik.

A NISZ Zrt. által üzemeltetett tarhely.gov.hu szolgáltatástól érkező hivatalos értesítések ─ például, ha új dokumentum érkezett a tárhelyére ─ sosem tartalmaznak mellékletet, hiszen egy ilyen dokumentum kizárólag az Ügyfélkapus hitelesítési folyamat után érhető el. Tehát ha egy ilyen értesítés csatolmányt tartalmaz, az biztosan csaló üzenet (fenti példában ez egy .zip tömörített állomány).

Az elemzések alapján megállapítható, hogy a csatolmány információgyűjtésre készült káros programot (trójai) tartalmaz, ezért semmiképp ne nyissák meg a levél mellékletét!

Az Informatikai Biztonsági Központ az alábbiakat javasolja:

Amennyiben a ertesites@kozpontirendszer.gov.hu címről érkező levelek csatolmányt tartalmaznak, semmiképpen se nyissa meg a hivatkozott mellékletet!
Mindig az Ügyfélkapu hivatalos weboldalán (https://ugyfelkapu.gov.hu), Hivatali kapu esetében a (https://tarhely.gov.hu) hivatalos oldalon jelentkezzen be dokumentumai megtekintéséhez!
A Debreceni Egyetemen a hivatali kapuk gépi interfészes kapcsolatban állnak a Poszeidon Irat és Dokumentumkezelő Rendszerrel, a fogadás automatikusan a Poszeidon rendszer érkezett küldemények közé kerül.
Ha a leírásnak megfelelő dokumentumot fogad a rendszer, akkor kérjük, hogy azonnal hívják az egyetem informatikai biztonsági vezetőjét, a hivatali kapus kommunikáció rendszergazdáját, Tóth Attilát a 62820-as telefonszámon.

Debreceni Egyetem, Kancellária
Biztonsági Igazgatóság
Informatikai Biztonsági Központ
Incidens bejelentés: ibk.helpdesk@unideb.hu

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

A Lélekhangoló hangversenysorozat keretében a Debreceni Egyetem Gulyás György Szakkollégiumának hallgatói adnak koncertet a Debreceni Református Egyetemi Templomban.

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika Nappali Osztályán készült alkotásokból nyílik kiállítás a DE Pszichológiai Intézetében.

A Kommédia ezer arca: Debrecenből a nagyvilágba! című kerekasztal-beszélgetéssel nyitja szakhetét a DE BTK kommunikáció- és médiatudomány alapszakja.