SZLOVÁK-MAGYAR ALSÓ-, KÖZÉP- ÉS FELSŐFOKÚ OKTATÁSI WORKSHOP ÉS SZLOVÁK-MAGYAR OKTATÁSI TAPASZTALATCSERE A DEBRECENI EGYETEMEN

A Debreceni Egyetem az EFOP-3.10.1-17-2017-00001 azonosító számú, „Tematikus együttműködés erősítése a köznevelés és felsőoktatás terén a Kárpát-medence szomszédos országaival” című projekt keretében alsó-, közép- és felsőfokú oktatási workshopot tart a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-Európai Tanulmányok Karával közösen 2018. szeptember 17-20. között az egyetem Böszörményi úti campusán. A rendezvényen részt vesz Gloviczki Zoltán az Oktatási Hivatal elnöke.

Az EFOP pályázatot a Debreceni Egyetem, az Oktatási Hivatal és a gödöllői Szent István Egyetem nyerte közösen a kárpát-medencei magyar nyelvű alsó-, közép- és felsőfokú oktatás támogatására, valamint közös képzések és oktatási programok indítására. Több kárpát-medencei magyar felsőoktatási intézmény mellett a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-Európai Tanulmányok Kara is részt vesz a programban. A programrész feladata továbbképzések, szakmai konzultációk és oktatói csereprogramok biztosítása a szlovákiai magyar nyelvű alsó- és középfokú oktatásban résztvevő pedagógusok számára.
A debreceni workshop-on a magyarországi oktatási rendszer bemutatása mellett napirenden lesznek a tanárképzés és a tanártovábbképzés kérdései is, a magyarországi és szlovákiai tapasztalatok megvitatása és a lehetséges kapcsolódási pontok megkeresése.
A workshop-on a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem, annak gyakorló iskolájának és a kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola 42 oktatója vesz részt. A konzultációk mellett a Debreceni Egyetem oktatói tartanak pedagógiai és magyar nyelv és irodalmi, matematikai, néprajzi, történelmi és zenepedagógiai szakmódszertani előadásokat. A nyitrai kollégák látogatást tesznek az egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumában és Általános Iskolájában, ahol személyes tapasztalatokat szerezhetnek és konzultálnak a debreceni pedagógusokkal.
A tervek szerint a pályázat keretében a továbbiakban több szlovákiai városban is szervez az egyetem hasonló workshop-okat a magyar tannyelvű alsó- és középfokú oktatási intézményekben.
 

Események

A Debreceni Egyetem egész napos programkínálattal várja a dolgozóit és családtagjaikat a Gyermeknapi Családi napra, az Iciri-piciri Alumni napra a Nagyerdei Kultúrparkba a Családbarát Egyetem programsorozat keretében a Debreceni Egyetem Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központ és a Lelkierő Egyesület közreműködésével.

Szakvezetéssel kísért sétákat indítanak a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében május 18-án a Növények Napján. Az arborétum, a pálmaház és a pozsgásház mellett ezúttal látogathatóvá válnak a máskor a nagyközönség előtt zárt gyűjtemények is, így a kaktuszház, illetve a védett növények szaporító telepe.

Félévzáró gálakoncerten lépnek közönség elé és mutatják meg tehetségüket a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézet szabadon választható könnyűzenei kurzusának hallgatói a Liszt teremben. Az egyetemisták hazai és külföldi előadóktól adnak elő kortárs és néhány évtizeddel ezelőtt megjelent slágereket.Időpont: 2024. május 19., vasárnap 20:00Helyszín: Liszt terem, Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar