Ökológiai rendszerben termesztett szőlőültetvények szüret előtti rothadását megelőző, HBGP bioprotekciós növényvédőszer család kifejlesztése

A HILLTOP Neszmély Szőlészeti Borászati Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. és a Debreceni Egyetem konzorciuma 2021. januárjában elindította a 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00130 azonosítószámú kutatási pályázatát. A 3 éves projektben kifejlesztésre kerül egy olyan bioprotekciós növénypermetező anyag, amely közvetlenül a szüret előtti időszakban alkalmazva nagymértékben visszaszoríthatja az esőzések miatti szőlőrothadással járó károkat.

A nagyüzemi szőlőtermesztés elválaszthatatlan része a kiegyensúlyozott, korszerű növényvédelem, melynek keretében a gazdaságok a különböző növényvédőszereket a termesztés során, a kisebb kémiai terhelést jelentő, bioprotekciós megoldásokkal vegyesen alkalmazzák.

Ezen túlmenően, a szőlészetek egy jelentős része, ökológiai rendszerben termesztett szőlőültetvényeket is fenntart. A biogazdálkodás legfontosabb alappillére a fenntartható gazdálkodás, így elsődleges fontosságú a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó szennyezések minimalizálása. Ez egyben, az alacsony környezetterheléssel járó növényvédőszerek használatát is jelenti.

Mindkét termesztési eljárásnál általánosan elmondható, hogy az utolsó permetezés -amennyiben szükséges- kizárólag kontaktszerekkel történhet, és azt a szüret előtt legalább egy hónappal kell végrehajtani. Ezt követően, jobbára az időjárás az, ami befolyásolja a szürkepenész fertőzés mértékét.

A Hilltop Neszmély Zrt. és a Debreceni Egyetem közös projektjének célja, egy olyan HBGP (Hilltop Bio Guard Products) bioprotekciós permetanyag család kifejlesztése, amely biztonságosan alkalmazható, közvetlenül a szüretet megelőző időszakban, és jelentősen visszaszorítja a csapadékos időszakban gyakran előforduló, szüret előtti botrytises rothadásból fakadó jelentős károkat.

Kutatóink olyan biológiai növényvédelmi eljárásokkal fognak kísérleteket végezni, amelyek során kísérleti permetezésre, vegyszer helyett a botrytis tevékenységét gátló hatású mikroorganizmusokat fognak kijuttatni a területekre. A Konzorcium korábbi kutatási eredményeit felhasználva, a kutatók az ideális antagonista mikroorganizmusokat, a szőlőn természetesen is előforduló mikroorganizmusok között fogják keresni. A fenti követelményeknek leginkább egyes élesztőgombák felelnek meg, hiszen azok az érés időszakában is szaporodnak a szőlőbogyókon és nem okoznak egészségügyi problémát, amikor a szőlővel együtt elfogyasztjuk őket. A projekt megvalósítása arra a korábbi tudományos eredményre támaszkodik, mely szerint az ígéretes mikroorganizmusok gátló hatása nem toxinok vagy antibiotikumok termelésének a következménye, hanem egy nagyon speciális folyamatnak köszönhető, aminek révén lekötik a környezetükben lévő szabad vasat.

A közös pályázat eredményeként megvalósuló kutatási-fejlesztési tevékenység legnagyobb újdonsága, a szőlő szürkerothadását okozó gomba, a Botrytis, biológiai úton történő visszaszorítása. A kifejlesztésre kerülő termék és felhasználási technológia innovatívnak fog számítani nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi viszonylatban is, hiszen vaslekötésre alkalmas biológiai növényvédőszer készítmény még nincs kereskedelmi forgalomban.

Projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00130

Projekt címe: Ökológiai rendszerben termesztett szőlőültetvények szüret előtti rothadását megelőző, HBGP bioprotekciós növényvédőszer család kifejlesztése

A szerződött támogatás összege: 591 183 461 Ft

A támogatás intenzitása: 67,52 %

A projekt kezdete: 2021. 01.01.

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2023.12.31.

A tényleges befejezés dátuma: 2023.12.31.

Konzorcium vezető: HILLTOP Neszmély Szőlészeti Borászati Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt Konzorciumi partner: Debreceni Egyetem

Események

Ritók Lajos képzőművész képeiből nyílik kiállítás november 23-án, szombaton az Élettudományi Galériában.

A Debreceni Református Egyetemi Templomban tartja ünnepi kórushangversenyét november 23-án, szombaton a 75 éves kolozsvári Sigismund Toduta Zenei Főgimnázium Guttmann Mihály Vegyeskara, kiegészülve a Kollégiumi Kántussal.

Maksai János festőművész 70. - Válogatás a műteremből címmel nyílik kiállítás az Elméleti Galériában.