A mikrobiom metagenomikai és metaproteomikai vizsgálata takarmányozás hatására gazdasági haszonállatoknál

Sajtóközlemény

Befejeződött „A mikrobiom metagenomikai és metaproteomikai vizsgálata takarmányozás hatására gazdasági haszpnállatoknál” című kutatási projekt a Debreceni Egyetemen.

2021.11.19

A közel 630 millió forintból, 4 év alatt megvalósított projekt keretében a Debreceni Egyetem kutatói a mikrobiom metagenomikai és metaproteomikai vizsgálatit és kutatását végeztek el a haszonállatok esetében, melyben együttműködött az egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, illetve Általános Orvostudományi Kara. A zöldség-, és gyümölcsfeldolgozó ipar nagy mennyiségű mellékterméket, úgynevezett passzírmaradványt termel, amelyek feldolgozása nagyrészt megoldatlan. Ezek az élelmiszeripari melléktermékek nagy mennyiségű, igen értékes bioaktív komponenseket (karotinoidok, antociánok, flavonoidok, likopin, stb.) tartalmaznak, melyeknek jótékony élettani (immunrendszert erősítő, antioxidáns, antibakteriális, anti allergén, rákellenes, stb.) hatása van, s amelyek egy részét az állati szervezet nem képes előállítani, tehát a táplálékkal együtt kell felvegyék. Ugyancsak gazdagok ezek a passzírmaradványok a prebiotikus hatású frukto-, és galakto-oligoszaharidokban, melyek a vastagbél mikrobiális flórájának kialakításában fontosak. A projekt keretében elvégzett kutatások a felsorolt összefüggések minél teljesebb feltárásában játszanak kiemelkedő szerepet.

A projekt során a zöldség- és gyümölcsfeldolgozó ipar által nagy mennyiségben termelt melléktermékek, a paprika-, paradicsom-, meggy és szőlő passzírmaradványok további feldolgozásával magas hatóanyag tartalmú bioaktív komponensekben gazdag takarmány adalékokat állítottunk elő.

Ezeknek a hatóanyagoknak vizsgáltuk az állatok immunrendszerére, ill. bélflórájára gyakorolt hatását gazdasági haszonállatok nagyüzemi tenyésztése során.

Átfogóan tanulmányoztuk a kísérleti állatcsoportok (broiler csirke, sertés, ponty) élettani paramétereit, és a bélsárminták metagenomikai jellemzőit. Ezek alapján javaslatot tudunk tenni arra, hogy milyen paramétereket kell mérni az állatok véréből és bélsármintáiból, amelyek jól mutatják a szervezet egészségi állapotát. Mérési eljárást tudunk javasolni, amely akkreditálható lesz a mérő laboratóriumok számára.

Eredményeink azt mutatják, hogy ki lehet dolgozni egy olyan monitoring rendszert, amely jól alkalmazható a nagyüzemi állattartás során az egyes csoportok egészségi állapotának felmérésére. Ez lehetőséget teremt a legyengült immunrendszer aktiválására és ezzel a fertőzések, gyulladások kialakulásának megelőzésére. Ezzel minimálisra lehet csökkenteni az antibiotikum használatot, illetve akár teljesen antibiotikum-mentesen felnevelni nagyüzemi körülmények között a célcsoportok állatait.

Projekt azonosító: GINOP-2.3.2-15-2016-00042
Támogatás összege: 629 921 035 Ft (100%)
A projekt megvalósításának kezdete: 2017.01.01
A projekt záró dátuma: 2021.11.29
A projektről bővebb információt a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/ oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:
Prof. Dr. Biró Sándor szakmai vezető
Elérhetőség: sbiro@med.unideb.hu Tel: 52/512 900 / 65607

Közzététel dátuma

Események

Maksai János festőművész 70. - Válogatás a műteremből címmel nyílik kiállítás az Elméleti Galériában.

A DE BTK Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék valamint a MTA DAB Nevelés- és Művelődéstudományi Szakbizottsága szervezésében a Kutatások hasznosulása a gyakorlatban címmel rendez konferenciát november 25-én, hétfőn.

Futballstílusok, futballfilozófiák címmel tart előadást Kozma Mihály, minden idők legsikeresebb MLSZ futsal szövetségi kapitánya a Labdarúgás elmélete és gyakorlata című előadás-sorozat keretében.