A magyar fogyasztók rövid- és hosszútávú aflatoxin-terhelésének meghatározása a tejtermékláncban és a kockázatkezelő intézkedések megalapozása

A Debreceni Egyetem a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal nemzeti kiválóság pályázata keretében mintegy 300 millió forinttal támogatott kutatási programot indít „ A magyar fogyasztók rövid- és hosszútávú aflatoxin-terhelésének meghatározása a tejtermékláncban és a kockázatkezelő intézkedések megalapozása” címen. A 2018-1.2.1-NKP-2018-00002 számú projekt célja a fogyasztói expozíció feltárásán alapuló élelmiszerbiztonsági kockázatbecslés pontosítása, valamint a megelőzés, a tejbe kerülő, közegészségügyi veszélyt jelentő aflatoxin M1 visszaszorítása a különböző növényfajták, kukoricahibridek és tárolástechnológiák megfelelő használatával.

A kutatók bíznak benne, hogy mikrobiológiai és analitikai eszközökkel feltárhatók azok a csatornák és technológiai folyamatok, amelyeken keresztül a mikotoxinok bekerülhetnek az élelmiszerláncba, illetve lehetőségük lesz arra is, hogy különböző mikroorganizmusok segítségével gátolják a mikotoxinok kialakulását, illetve hatástalanítsák a takarmányba már bejutottakat.

A szeptember elején indult négyéves projekt eredménye ajánlás formájában jelenhet majd meg a tejtermékláncban szereplők számára, illetve a megfelelő tárolási technológiák, valamint a fertőzés esetén szükséges intézkedésekről szóló ismeretek a jövő szakembereinek képzésébe, valamint az oktatásba is bekerülnek.

 

A projekt címe: A magyar fogyasztók rövid és hosszú távú aflatoxin-terhelésének meghatározása 
                             a tejtermékláncban és a kockázatkezelő intézkedések megalapozása

A projekt azonosító száma: 2018-1.2.1-NKP-2018-00002

Kedvezményezett: Debreceni Egyetem, mint konzorcium vezető és Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági 
                                     Hivatal, mint konzorciumi tag.

A támogatási összeg: 298 588 590 Ft

A projekt időtartama: 2018.09.01. - 2022.08.31.

 

 

Események

A Debreceni Egyetem egész napos programkínálattal várja a dolgozóit és családtagjaikat a Gyermeknapi Családi napra, az Iciri-piciri Alumni napra a Nagyerdei Kultúrparkba a Családbarát Egyetem programsorozat keretében a Debreceni Egyetem Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központ és a Lelkierő Egyesület közreműködésével.

Szakvezetéssel kísért sétákat indítanak a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjében május 18-án a Növények Napján. Az arborétum, a pálmaház és a pozsgásház mellett ezúttal látogathatóvá válnak a máskor a nagyközönség előtt zárt gyűjtemények is, így a kaktuszház, illetve a védett növények szaporító telepe.

Félévzáró gálakoncerten lépnek közönség elé és mutatják meg tehetségüket a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézet szabadon választható könnyűzenei kurzusának hallgatói a Liszt teremben. Az egyetemisták hazai és külföldi előadóktól adnak elő kortárs és néhány évtizeddel ezelőtt megjelent slágereket.Időpont: 2024. május 19., vasárnap 20:00Helyszín: Liszt terem, Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar