A közeli infravörös mikroszkópiával történő celluláris dynomikai adatbázis rendszer kutatás-fejlesztési feladatainak megvalósítása

2017. szeptember 07.
SAJTÓKÖZLEMÉNY

A VARIATECH CONSULTING KFT., A DIKFK DEBRECENI INFORMATIKAI KUTATÓ-FEJLESZTŐ KÖZPONT SZOLGÁLTATÓ NON-PROFIT KFT. ÉS A DEBRECENI EGYETEM KONZORCIUMA A KÖZELI INFRAVÖRÖS MIKROSZKÓPIÁVAL TÖRTÉNŐ CELLULÁRIS DYNOMIKAI ADATBÁZIS RENDSZER KUTATÁS-FEJLESZTÉSI FELADATAINAK MEGVALÓSÍTÁSÁRA 465 MILLIÓ FORINT VISSZA NEM TÉRÍTENDŐ TÁMOGATÁSBAN RÉSZESÜLT

A konzorcium a „Hosszú távú celluláris monitoring rendszer és dynomikai adatbázis ipari felhasználású sejtvonalak fiziológiai jellemzőinek meghatározásához” c. projekt megvalósításához vissza nem térítendő támogatásban részesült a „K+F versenyképességi és kiválóság együttműködések” című, GINOP-2.2.1- 15 kódszámú pályázati kiíráson. (Projekt azonosítószáma: GINOP-2.2.1-15-2017-00044).

A projekt jelentős része egyedi sejtek megfigyelését is szolgáló képalkotó eszköz kifejlesztése köré épül.  Célja egy kisméretű, de nagy felbontó képességgel rendelkező time-lapse mikrofotográfiás képalkotó rendszer létrehozása, mely egy kontroll és több kezelt sejtminta egyidejű megfigyelését teszi lehetővé. A képalkotó rendszert a sejtek tapadó- és életképességének, osztódásának, pusztulásának (apoptózis, nekrózis), folyamatos rövidebb (néhány óra) és hosszabb idejű (több hetes) mérésére használják. A rendszer alkalmas a kutatásban használt ipari törzsek tesztelésére, szelektálására és speciális körülmények között is működtethető.

A felvétel-szinkronizált, alacsony fototoxicitású, közeli-infravörös megvilágító rendszer többrétegű minták vizsgálatát is lehetővé teszi. A projekt további célja egy alakfelismerő adatbázis létrehozása, mely az információ átvitel felső (DNS) szintjén vizsgálja a toxikus elváltozásokat.

A konzorciumvezető, Variatech Consulting Kft. az egyetemi partner munkacsoport kutatásai alapján fejleszti a végtermékként szolgáló képalkotó eszköz előállításához szükséges hardverelemeket. A konzorciumvezető Kft. a képalkotó rendszer eszközfejlesztési folyamataival egyidejűleg fejleszti a projekt egyik céljaként kitűzött adatbáziskezelő rendszert, amelyet az egyetemi partner tölt fel adatokkal.

A Debreceni Egyetem az általa beszerzett referencia CHO sejtvonal hosszú távú vizsgálatát végzi infravörös time-lapse videomikroszkópiával, elemzi a kapott képeket, a konzorciumi partner által átadott készülék prototípusával ellenőrzi a referencia CHO vonal releváns paramétereit. Az egyetemi kutatócsoport adatbázisba foglalja a sejtvonalak hosszútávú stabilitását befolyásoló tényezőket, a vizsgálatot kiterjeszti az ipari relevanciával bíró emlőssejt tenyészetekre, megvizsgálja a rendszer alkalmazhatóságát citotoxikológiai és drug-screening területeken. Az adatbázis alapján predikciós algoritmust hoz létre a CHO sejtek genetikai változásainak stabilitásra gyakorolt hatásainak vizsgálatához. Az egyetemi kutatócsoport mikrobiológiai adatbázist hoz létre a vizsgált ipari élesztő és fonalasgomba törzsek releváns paramétereiből.

A DIKfK Kft. feladata a prototípus integrált szoftverrendszeréhez tartozó biológiai és matematikai modellek kidolgozása, ipari hasznosításának előkészítése, valamint a prototípus integrált szoftverének elkészítése.

 

Az elkészült termék piacát várhatóan humán- és emlőssejtekkel dolgozó, bioreaktorokat üzemeltető cégek, alkalmazott biotechnológiai kutatást folytató piaci szereplők, alapkutatást folytató, celluláris dinamikai megközelítésben értelmezhető vizsgálatokat folytató piaci vagy akadémiai intézmények, hazai és nemzetközi szinten működő közép- és felsőoktatási intézmények teszik ki.

A projekt megvalósítása 2017. augusztus elején kezdődik, és várhatóan 2020 nyarán fejeződik be.
 

Letölthető dokumentumok

Események

Az eseményen ezúttal olyan sikeres vezetők vesznek részt, akik szakmai életútjukat és tapasztalataikat bemutatva keresnek érdeklődőket potenciális mentori együttműködésre.

Május 15-én, csütörtökön délelőtt 10 órakor a Debreceni Egyetem Szolnok Campusának nagyelőadójában tart inspirációs előadást Karikó Katalin Nobel-díjas kutatóbiológus középiskolásoknak, egyetemi hallgatóknak és bemutatja egy kutatói életút kihívásait, illetve eredményeit. 

Az Osztrák-Magyar Monarchia geopolitikai tendenciái és balkáni stratégiája: egyéni források és külpolitikai aktorok (1878-1918) címmel rendez projektindító workshopot a Debreceni Egyetem Nemzeti Kutatási Kiválóság Program STARTING Kutatópályázatán nyertes kutatócsoportja.