Integrált nagyműszeres infrastruktúra

2016| 09 | 20.
Debreceni Egyetem
KÉMIAI INTÉZET

SAJTÓKÖZLEMÉNY 
A MOLEKULATUDOMÁNYI KUTATÁSOK ÉLVONALÁBA REPÍTHETI A DEBRECENI KUTATÓKAT AZ INTEGRÁLT NAGYMŰSZERES INFRASTRUKTÚRA

Világszínvonalú multidiszciplináris természet- és élettudományi kutatások végzését teszi lehetővé a mintegy 800 millió forintos európai uniós pályázati forrásból beszerzésre kerülő korszerű szerkezetvizsgáló nagyműszerpark a Debreceni Egyetemen.

Az I2M2 projekt elsődleges célja egy koordináltan működő műszerközpont létrehozása, szervezeti és működési kereteinek megteremtése a Debreceni Egyetemen folyó magas szintű tudományos és innovációs tevékenység lehetőségeinek bővítése céljából a biomolekuláris kutatások területén.

A Debreceni Egyetem Kémiai Intézetében létesítendő nagyműszer központ interdiszciplináris kutatással és szolgáltatással kapcsolódhat az Egyetemen folyó nagy projektekhez, illetve aktív részesévé válhat a régió akadémiai és ipari kutatási tevékenységének a meglévő kapcsolatok integrálásával és széles körű szolgáltatásokkal.

Az I2M2 projekt tudományos küldetése világszínvonalú multidiszciplináris természet- és élettudományi kutatások végzése a szerkezeti kémia, a szerkezeti biológia, a gyógyszer-, élelmiszer- és környezettudományok területén. Az új műszerközpont megteremti a lehetőséget a Debreceni Egyetem különböző intézeteiben és kutatócsoportjaiban folyó kémiai és biológiai alapkutatások összekapcsolásához, a farmakológiai és gyógyszerkutatások komplex molekuláris szintű értelmezéséhez. A beszerzésre kerülő korszerű műszerek (NMR, CE-MS, XRD) nagy érzékenysége és kombinált alkalmazása drámai módon fokozhatja a szerkezeti kémiai/biológiai és gyógyszerkémiai kutatások hatékonyságát, ennek révén új lehetőséget teremtve a magyar és nemzetközi ipari szereplőkkel történő kapcsolatépítésre és a Debreceni Egyetem láthatóságának növelésére a nemzetközi kutatási infrastruktúrák hálózatában.

Az új műszereken tervezett kutatómunka fókuszában a széleskörű együttműködésben végzett gyógyszerkutatási projektek állnak. Ezek közül kiemelhetők az antibakteriális illetve gombaellenes hatású molekulák, a II-es típusú cukorbetegség és a vérrögképződés ellen hatásos vegyületek, az antibakteriális/antivirális hatású félszintetikus glikopeptid antibiotikumok (HIV, influenza ellenes szerek) szerkezet-hatás összefüggéseinek vizsgálata, mely kutatások eredményeképpen új, hatékonyabb terápiás készítmények kifejlesztése várható.

A korszerű szerkezetvizsgáló és analitikai műszerközpont egyedülálló komplexitása jelentősen növeli a kutatási potenciált, és így várhatóan fontos szerepe lesz a kiváló hallgatók és fiatal kutatók intézményen belül tartásában, valamint a hazai természettudományos utánpótlás nevelésében.

A projektben összesen 71 fő egyetemi oktató, kutató, hallgató, valamint technikai munkatárs vesz részt.

Az I2M2 projekt A kutatási infrastruktúra megerősítése - nemzetköziesedés, hálózatosodás, GINOP-2.3.2-15 azonosítószámú felhívásra került benyújtásra és 2016.09.01-2019.06.30 között a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.

A projektről bővebb információt a www.i2m2.unideb.hu oldalon olvashatnak.
 

Letölthető dokumentumok

Események

Az Angol-Amerikai Intézet és az Észak-amerikai Tanszék vendégeként David J. Gerleman, Fulbright professzor Unboxing Lincoln: Adventures in Archival Research, Digital History, and Incorporating Abraham Lincoln’s Legacy into the Classroom című előadását hallgathatják meg december 4-én, szerdán az Angol-Amerikai Intézet Studio 111-es termében.

Paradigmaváltó biomarkerek a tüdőgyógyászatban címmel Kissné Horváth Ildikó, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinika igazgatója tart előadást az intézmény tudományos ismeretterjesztő sorozatában, a Science Caféban.

Ebben az évben is megrendezi a felvételi döntés, pályaválasztás előtt álló középiskolások számára beiskolázási nyílt napjait a Debreceni Egyetem. Nyíregyházán december 5-én számtalan program segítségével ismerkedhetnek meg az érdeklődők az intézmény nyújtotta lehetőségekkel.