Innovatív virágkocsival a karneválra!

Az egyetemi innovációt, a sporttal kapcsolatos képzést és kutatást, valamint az együttműködés fontosságát is jelképezi a Debreceni Egyetem idei virágkocsija. A mostani kompozíció legnagyobb újdonsága, hogy alapja a Műszaki Kar által fejlesztett elektromos hajtás virágkocsihoz újragondolt változata lesz, ami elsőként augusztus 20-án mutatkozik be a nagyközönség előtt.

Az egyetem 2008-ban csatlakozott elsőször a Virágkarneválhoz, és idén már kilencedik alkalommal indít kocsit. Az eredeti cél változatlan: az intézmény népszerűsítése a város legjelentősebb turisztikai eseményén.

A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszék 8 éve foglalkozik elektromos hajtású járművek fejlesztésével. Több tanulmányautót is készítettek, amelyek sikeresen szerepeltek az alternatív hajtású járművek versenyén. A folyamatos fejlesztésnek köszönhetően 2 éve megszületett a tanszék start up terméke, az elektromos hajtású kukásautó prototípusa, az elektromos virágkocsi szerkezetének kialakítása ennek a fejlesztésnek köszönhető. A 40 napig tartó tervezésben, építésben a tanszék oktatói és hallgatói is részt vettek.

- A járműszerkezet teljesen új építés, a szabadalmaztatott elektromos hajtást tartalmazza, csendesen jár, megfelel valamennyi környezetvédelmi és karneváli követelménynek.  Már a tervezés szakaszában egyeztettünk a kompozíciót megalkotó Pikó Sándorral, így a fejlesztés során figyelembe tudtuk venni a speciális igényeket. Az elektromos autót villanymotor hajtja, amelyhez az energiát akkumulátor biztosítja, és mintegy 50 km-t tud megtenni 20-25 km/óra maximális sebességgel. Kimondottan a virágkocsihoz kifejlesztett újdonság, hogy a jármű irányításához joystick-ot használunk, tehát nincs kormány és nincsenek pedálok sem. A gáz és a fék is teljesen elektromos, sőt a fékezéskor keletkező energia is újrahasznosul - mondta Husi Géza, a Műszaki Kar oktatási dékánhelyettese, a Villamosmérnöki és Mechatronikai Tanszék vezetője.

A tervezők és a fejlesztők több új ötletet is felvázoltak a jármű továbbfejlesztésére. Konkrét elképzeléseik vannak a virágkocsi teljesen autonóm, vezető nélküli, illetve távvezérlésű működtetéséhez, a kompozíció és annak figurái mozgatásához, és a jármű hétköznapi hasznosítására is. Mindezek kivitelezése újabb két év munkával érhető el.

A tervek szerint a következő években a Debreceni Virágkarnevál valamennyi kocsija átveheti az egyetem újítását és egyedi elektromos hajtásra épülhet, így hamarosan környezetbaráttá válhat a város egyik legvonzóbb turisztikai nagyrendezvénye.

Letölthető dokumentumok

Események

A Debreceni Egyetem Történelem Tanszéke november 21. és 23. között szervezi meg a III. Nemzetközi Historiográfiai Konferenciát.

A GTIDEA Journal Club eseménysorozat keretében a GTIDEA Publikációs Díj díjazottjai mutatják be a közleményükben foglalt tudományos eredményeiket, s betekintést engednek a cikk megjelenése óta zajló, kapcsolódó kutatásaikba is.

Az olvasás és az írás tanításának összetett folyamatairól, az olvasási készségek fejlesztéséről, a hatékony tanítási módszerekről rendez konferenciát a Belügyminisztérium a Debreceni Egyetemen 2024. november 22-én, pénteken.